K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Muzyczne urodziny Incantare

0

W wyjątkowych okolicznościach na scenie lęborskiego kina „Fregata” wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Incantare. Formacja wykonująca utwory epoki średniowiecza, renesansu i baroku wraz z licznie przybyłymi gośćmi świętowała 10. rocznicę powstania.

Zespół Muzyki Dawnej Incantare powstał w 2007 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Założycielem i opiekunem zespołu jest nauczycielka muzyki – Mirosława Grynkiewicz. Przyznała, że jest dla niej bardzo wzruszający moment. Dziesięć lat temu zaufała jej dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury, Teresa Szczepańska. Uwierzyła, że taki zespół może zaistnieć, a trzeba było zacząć od zera, od prostych plastikowych fletów. Tak się zaczęło gromadzenie instrumentarium. Z roku na rok dzieci grały coraz lepiej.

Stroje dla grupy zostały zaprojektowane na podstawie ikonografii, malarstwa, rzeźby i są zbliżone do oryginałów. Zespół posiada również bogate instrumentarium.

Mamy kopie instrumentów średniowiecznych – mówi Mirosława Grynkiewicz. – Mamy też repliki instrumentów renesansowych. Są instrumenty współczesne, takie jak skrzypce czy wiolonczela. Gramy muzykę od średniowiecza do baroku. Najstarszym utworem w repertuarze jest utwór anonimowy z XII wieku.

Incantare uczestniczy w licznych warsztatach, pracując z wybitnymi pedagogami w dziedzinie muzyki dawnej. Dekada działalności przyniosła zespołowi wiele nagród i wyróżnień.

Wróciliśmy latem z warsztatów międzynarodowych – wymienia Mirosława Grynkiewicz. – Zespół zdobył Srebrną Harfę Eola, ale taką wyjątkową nagroda dla nas był udział jako jedynego zespołu z Polski w międzynarodowych warsztatach w Wilnowie. Koncert przygotowany przez nas podczas tych warsztatów był emitowany przez Polskie Radio, a odbył się w pałacu w Wilanowie. W ciągu dziesięciu lat bardzo wiele się wydarzyło. Uczestniczyliśmy też w wielu imprezach historycznych i uświetniamy je swoją grą.

Podczas uroczystości z okazji 10-lecia zespołu, która odbyła się w Lęborskim Centrum Kultury Fregata, można było poznać historię powstania i rozwoju grupy oraz wpisać się do pamiątkowej księgi. Publiczność miała możliwość wsłuchania się w muzykę średniowiecza, renesansu i baroku oraz przeniesienia się w świat, którego już nie ma. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.