K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

XXIII Komeda Jazz Festival

0

Dzisiaj, 10 listopada, rozpoczyna się XXIII Komeda Jazz Festival. Inauguracja nastąpi tym razem w Ustce. Na scenie miejscowego Domu Kultury o godz. 19 pojawi się znakomita formacja jazzowa Piotr Wojtasik Quartet. Obok lidera zagrają Maciej Sikała na saksofonie, Adam Kowalewski na kontrabasie oraz Stephen McCraven (Stany Zjednoczone) na perkusji.

Po tym energetycznym preludium fanów jazzu czeka sobotnie spotkanie (o godz. 15) w Klubie Czarnego Krążka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Jego bohaterem będzie Stanisław Danielewicz, autor „Jazzowiska Trójmiasta” i wydanego w tym roku „Rockowiska Trójmiasta. Lata 70”. Spotkanie dopełni koncert „Klasyka i jazz”.

Poniedziałek i wtorek będą stały pod znakiem filmów wyświetlanych na ekranie Kina Rejs w Słupsku. Seanse przewidziano na godz. 18. Pierwszego dnia zaprezentowany zostanie obraz zatytułowany „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle’a. Scenerię tego amerykańskiego komediodramatu, którego bohaterami są pianista jazzowy i początkująca aktorka, stanowią artystyczne klimaty Los Angeles. Drugiego filmowego dnia kinomani i melomani będą mieli okazję zobaczyć „Z miłości do…/Song for Marion”, w reżyserii Paula Andrew Wiliamsa, z parą znakomitych aktorów – Vanessą Redgrave i Terencem Stampem – w obsadzie. Warto tego dnia zajrzeć do kina, by przekonać się o czarodziejskiej mocy muzyki.

Od środy do niedzieli trwać będą festiwalowe spotkania koncertowe w Słupsku i Lęborku.

Gwiazdami XXIII festiwalu będą przedstawiciele jazzu europejskiego – zapowiada te wydarzenia Leszek Kułakowski, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny. – Gatunek ten asymiluje narodowe, europejskie tradycje muzyczne wzbogacając jazzowy język bogactwem europejskiego folkloru i kultur narodowych. Jazz europejski reprezentuje wybitny włoski pianista z zespołem Daniele Gorgone Trio na jedynym koncercie w Polsce. Towarzyszyć mu będą Aldo Zunino na kontrabasie i Giovanni Paolo Piguori na perkusji. Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie koncert Maciej Obara Quartet – Unloved. Artysta z międzynarodowym zespołem Ole Morten- kontrabas, Gard Nilsen-perkusja, Dominik Wania-fortepian, zaprezentuje najnowszą CD, wydaną w renomowanej wytwórni ECM. Tytułowy utwór z płyty Unloved Obary to kompozycja Krzysztofa Komedy. Szczególną uwagę Państwa pragnę zwrócić na koncerty wokalne: fenomenalne, europejskie trio wokalne Diva – Daniela Sudy, Vesna Petkovic i Agata Piśko z towarzysząca sekcją rytmiczną, oraz Krystynę Stańko z zespołem w repertuarze pięknych piosenek Carlosa Jobima. Tomasz Chyła Quintet to nowa fala polskiego jazzu, zwycięzca wielu konkursów, utalentowany skrzypek i song writer. Muzycy Chyły prezentują dynamiczny, progresywny autorski jazz.

W tym roku zaproponuję Państwu mój najnowszy projekt Leszek Kułakowski Chopin Impressions. Muzyka Chopina intrygująco odczytana z punktu widzenia polskiej i szwedzkiej kultury. W moim zespole zaprezentują się poeta saksofonu Mikael Godée, perkusjonistka Ebba Westerberg oraz Piotr Kułakowski (kontrabas) i Tomasz Sowiński (perkusja). Koncert na festiwalu komedowskim wieńczy nasze europejskie tournée po Szwecji, Łotwie, Litwie, gdzie spotykaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem.

Program dni koncertowych

Środa, 15 XI, godz.19, Pałac Aureus

Daniele Gorgone Trio (Włochy)

Czwartek, 16 XI, godz.19, Pałac Aureus

Tomasz Chyła Quintet

Piątek, 17 XI, godz.19, Filharmonia i Teatr, Słupsk

Krystyna Stańko „Novos Anos”

Leszek Kułakowski Quintet „Chopin Impressions”

feat. Michael Godée, Ebba Westerberg

Sobota, 18 XI, godz. 19, Filharmonia i Teatr, Słupsk

DIVA – European vocal ensemble

Maciej Obara Quartet „Unloved”

Niedziela, 19 XI, godz. 18, LCK Fregata, Lębork

Leszek Kułakowski Quintet „Chopin impresions”

feat. Michael Godée, Ebba Westerberg

Imprezy towarzyszące: jam session, wystawy plakatów i zdjęć. Więcej o festiwalu i programie na stronie www.komedajazz.com

(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.