K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Groby w komputerze

0

Do zapowiadanej inwentaryzacji grobów na obu słupskich nekropoliach przystąpił Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Każde miejsce pochówku jest fotografowane i dokładnie opisywane.

Według szacunkowych obliczeń na obu cmentarzach istnieje ponad 73 tysięcy grobów, co nie oznacza takiej samej liczy pochowanych tam osób. W niektórych komorach spoczywają dwie lub trzy osoby, inne pozbawione są tablic, a zachowane księgi pochówków nie zawierają wszystkich danych osobowych zmarłych leżących w słupskiej ziemi. Obecnie przeprowadzana jest inwentaryzacja starego i nowego cmentarza. Jak informuje Katarzyna Winiarska, p.o. kierownika Cmentarzy Komunalnych w Słupsku, bardzo dużo grobów jest zaniedbanych, brakuje tablic identyfikujących pochowane w nich osoby. Ale przede wszystkim inicjatorzy akcji chcą otrzymać odpowiedź na pytanie, dla ilu zmarłych teren obu nekropolii stał się miejscem spoczynku, ile osób zostało pogrzebanych w danym grobie i jaka jest jego dokładna lokalizacja.

Dlatego właśnie w wypadku pochówku wieloosobowego fotografia jest specjalnie odznaczana. Jest to żmudna i monotonna praca. Nie sprzyja jej też mocno jesienna pogoda: zimno, deszcz i wiatr. Ile zdjęć grobów można wykonać w ciągu dnia przy współczesnej technice? – Minimalnie tysiąc, maksymalnie do trzech i pół tysiąca – mówi Paulina Balawelder, inwentaryzująca słupskie cmentarze.

Wyniki prac znajdą swoje miejsce w tzw. grobonecie, o którego tworzeniu już informowaliśmy. Operacja ma potrwać do końca bieżącego roku, oczywiście jeżeli na przeszkodzie nie staną złe warunki atmosferyczne. Po jej zakończeniu na stronie słupskiego Zarządu Infrastruktury Miejskiej w odnośniku Grobonet 2,6 będzie można odnaleźć nie tylko miejsce pochówku, ale i zobaczyć na ekranie komputera, jak wygląda grób osoby zmarłej.

(opr. jwb)

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.