K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mysterium Fidei

1

Polska Premiera Ekumenicznej Kantaty „Mysterium Fidei” w ramach wielkiego koncertu ku czci świętej Cecylii nastąpi w Lęborku. Wydarzenie odbędzie się w ostatnią sobotę listopada w sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

Jednym z większych tegorocznych wydarzeń muzycznych, które odbędzie się w murach Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku będzie koncert ku czci świętej Cecylii. W ramach koncertu nastąpi Polska Premiera Ekumenicznej Kantaty „Mysterium Fidei” w wykonaniu chóru z Biasłorusi (Salutaris Chamber Choir) oraz Macieja Jachimowicza z Polski.

Koncert odbywa sie pod patronatem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny i prawoslawnego biskupa Jakuba – informuje o. Roman Zioła, kustosz Sanktuarium św. Jakub Apostoła w Lęborku. – Tym serdeczniej zapraszamy wszystkich chrześcijan na to ekumeniczne wydarzenie.

Ekumeniczna kantata została skomponowana przez prezesa Fundacji Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM, polsko-białoruskiego kompozytora, Igora Jankowskiego.

Kilka lat temu współpracowałem z arcybiskupem Tadeuszem Kontusiewiczem – wspomina kompozytor. Zwrócił sie on z prośbą do mnie i kilku innych kompozytorów z Mińska o stworzenie utworu, który byłby pojednaniem przez muzykę, w którym można by było zaprezentować tradycje różnych kościołów – i wschodnich, i zachodniego kościoła, i rzymsko-katolickiego. Premiera tej kantaty już sie odbyła na Białorusi w 2009 roku. Po tylu latach po raz pierwszy zabrzmi w Lęborku i po raz pierwszy w Polsce. Wykona ją zespół, który przed laty wykonał ten utwór na Białorusi. Przyjedzie do Lęborka specjalnie, na jeden dzień, z koncertem, w programie którego znajdą sie także inne utwory. Ale przede wszystkim przywiezie tu tę kantatę i wykona ją po kilkumiesięcznych próbach. Ten utwór nie pozostał w obręnie kościoła. W 2010 roku wykonywany był także w filharmonii, a później otrzymał, na wniosek rektora akademii muzycznej, nominacje do nagrody ministrza kultury, która wystosował Związek Kompozytorów Białoruskich. Serdecznie zapraszamy wszystkich. Liczymy na to, że tego dnia zbierze się publiczność, która będzie chciała posłuchać i ocenić.

Wstęp na sobotni koncert – 25 listopada o godz. 19 – będzie bezpłatny. (opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz