K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rondo Izabeli Jarugi-Nowackiej

0

Od minionego piątku rondo przy zbiegu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego ma swojego patrona. Została nim posłanka Izabela Jaruga-Nowacka, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka czterech kadencji i była wicepremier w rządzie Marka Belki, została w Słupsku upamiętniona poprzez nadanie rondu jej imienia. To następstwo decyzji Rady Miejskiej w Słupsku, która 23 sierpnia w 57. urodziny polityk podjęła w tej sprawie uchwałę. Izabela Jaruga-Nowacka była znaną aktywistką występującą przeciw wykluczeniu społecznemu oraz w sprawie równouprawnienia kobiet. Dzięki niej – podkreślał w przemówieniu prezydent Słupska Robert Biedroń – powstał krajowy program działania na rzecz kobiet i uchwalona została ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pojawiły się też w kodeksie pracy przepisy antydyskryminacyjne.

Iza Jaruga-Nowacka walczyła o wiele progresywnych polityk, między innymi dotyczących związków partnerskich czy równouprawnienia kobiet i mężczyzn. W 2044 roku została ministrem pracy i polityki społecznej. Skutecznie walczyła o zwielokrotnienie budżetu państwa na pomoc najuboższym, między innymi tworząc program dożywiania dzieci i zwiększając środki na program przeciwdziałania bezdomności – mówił podczas uroczystości prezydent Biedroń.

Na uroczystości obecna była rodzina wicepremier – mąż Paweł Nowacki i córka Barbara Nowacka, która w imieniu własnym, swojej siostry, ojca oraz trójki wnucząt podziękowała inicjatorom nadania rondu w Słupsku imienia jej matki.

Dziękuję przede wszystkim Radzie Kobiet w Słupsku, radnym tego miasta oraz prezydentowi Robertowi Biedroniowi. Symbole pamięci są bardzo ważne, pamięci, którą próbuje się wyrugować; symbole tej pamięci, która dzisiaj jest niewygodna, bo Iza jest symbolem pamięci wolności, równości, symbolem pamięci o godności człowieka – mówiła Barbara Nowacka.

Zmarłą wspominali też przyjaciele z sejmowych ław, m.in. były poseł Ryszard Kalisz, który opowiadał o spotkaniach z nią w Warszawie po zakończonych posiedzeniach Sejmu. Także wtedy, kiedy na dwa dni przed katastrofą widział ją po raz ostatni.

W 2005 roku Izabelę Jarugę-Nowacką nominowano do Pokojowej Nagrody Nobla. Przez wielu uważana jest za symbol postaw obywatelskich. Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.