K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Narażeni na wychłodzenie

0

W okresie jesienno-zimowym, przy znacznych spadkach temperatur, narażeni na wychłodzenie są zwłaszcza bezdomni. Lęborscy funkcjonariusze policji apelują o nieprzechodzenie obojętnie obok osób nocujących na klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach lub też w okolicach śmietników.

Istnieje już konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na problem osób narażonych na wychłodzenie. Dotyczy to nie tylko bezdomnych, ale też nieporadnych życiowo, starszych czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

W związku z nadchodzącą zimą i odczuwalnym spadkiem temperatury policja lęborska sprawdza miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku. – Chodzi o to, aby w okresie zimowym zadbać o ich bezpieczeństwo. Takie osoby kierowane są do takich placówek, jak lęborska noclegownia.

O każdej sytuacji zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia należy informować odpowiednie służby, takie jak policja, straż miejska, pogotowie oraz ośrodki pomocy społecznej. Magdalena Zielke dodaje, że już w tym roku policja była wzywana do mężczyzny śpiącego na przystanku autobusowym. Okazało się, że jest to osoba bezdomna i mężczyzna został odwieziony do noclegowni.

Takie sytuacje niekiedy mogą skończyć się tragicznie, stąd apel do wszystkich, by reagować i dzwonić pod numer alarmowy. Są takie instytucje, które tym osobom pomogą – apeluje policjantka.

Przekazanie przez mieszkańców informacji na temat miejsca pobytu osób narażonych na wychłodzenie umożliwia zapewnienie im odpowiedniej pomocy doraźnej lub długoterminowej. Zdarzają się też sytuacje, w których pomoc zostaje odrzucona. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.