K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szpital oczyszczony z zarzutów

1

Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła śledztwo dotyczące komercjalizacji słupskiego szpitala. W toku przeprowadzonego postępowania nie stwierdzono znamion czynu zabronionego.

Śledztwo w sprawie szpitala wszczęto po złożeniu zawiadomienia przez posłankę Jolantę Szczypińską i Adama Jaworskiego. Postępowanie dotyczyło przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w spółkę prawa handlowego. Prokuratura próbowała ustalić, czy przedstawiciele kierownictwa jednostki i Zarządu Województwa Pomorskiego nie przekroczyli uprawnień w trakcie tego procesu. Przeprowadzone postępowanie nie wykazało, aby w toku przekształcenia doszło do takich naruszeń. Nie ustalono również – informuje Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku – aby członkowie zarządu szpitala już po przeobrażeniu placówki w spółkę podejmowali jakiekolwiek decyzje mające doprowadzić do szkód majątkowych.

W toku prowadzonych przez prokuraturę czynności badano również sprawę ewentualnego naruszania praw pracowniczych przez aktualny zarząd szpitala, ale i w tym zakresie nie dopatrzono się nieprawidłowości. Analizowano też wątek zaniżenia wartości placówki medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w latach 2014 i 2015 przez dyrekcję szpitala i zarząd województwa. W tym wypadku śledczy także nie stwierdzili znamion popełnienia przestępstwa.

Śledztwo trwało ponad rok. Zebrano ponad tysiąc stron różnego rodzaju dokumentacji, przesłuchano sześćdziesięciu świadków, a przede wszystkim powołano dwa zespoły biegłych z zakresu księgowości, które jednak nie dopatrzyły się w tych działaniach żadnych niedociągnięć – mówi prokurator Jacek Korycki.

Zawiadomienia w sprawie wpłynęły w maju i czerwcu 2016 roku. Decyzja prokuratury jest jeszcze nieprawomocna. Przysługuje od niej złożenie zażalenia do sądu, które niewątpliwie wpłynie.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Wszystko jest O.K. tylko pieniądze na lokatach wyparowały tak jak kamienie przy remoncie ulicy Kilińskiego! Nic dodać nic ująć!