K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Środkowopomorskie w ofensywie

0

Sprawa powołania województwa środkowopomorskiego powraca jak bumerang przy okazji kampanii wyborczych. Tym razem pojawiła się inicjatywa obywatelska w postaci petycji w tej sprawie, adresowana do rządu. W Słupsku do walki o realizację tej idei włączyła się Izba Rzemieślnicza.

Środkowopomorska Izba Rzemieślnicza obejmuje swoim zasięgiem tereny dawnych województw słupskiego i koszalińskiego. Jest to obszar od Kołobrzegu, poprzez Drawsko Pomorskie, Wałcz, Szczecinek, Człuchów, Bytów, Miastko i Lębork, że wskażemy tylko te większe miejscowości. Z tej racji jej prezes, Zbigniew Szyca, brał udział w spotkaniu koszalińskich rzemieślników i handlowców, którzy w większości uznali, że Środkowe Pomorze ewidentnie traci na funkcjonowaniu w obecnym układzie administracyjnym kraju. Postanowili władzy centralnej przypomnieć jej wyborcze obietnice. Podobnego zdania jest prezes Szyca, dlatego przywiózł do Słupska znaczną liczbę kart pocztowych z napisem: „Województwo środkowopomorskie. Kiedy?”.

Byłem wtedy na 99 procent przekonany, że Słupsk, który znajdzie w województwie pomorskim, zostanie doceniony, będzie się rozwijał podobnie jak metropolia. Po tych 20 latach wiemy, że tak się nie stało – mówi Zbigniew Szyca.

Zdaniem prezesa – podobnie zresztą jak i wielu słupszczan – zostaliśmy przez aglomerację trójmiejską zepchnięci na kompletny margines, ze szczególnym wskazaniem na wykluczenie komunikacyjne.

Uważam, że takie województwo byłoby tutaj bardzo, bardzo potrzebne – podkreśla prezes Środkowopomorskiej Izby Rzemieślniczej. – Ale to nie jest na dzień dzisiejszy

zdanie całej Izby. 28 listopada mamy zjazd delegatów i wtedy poruszę ten temat, będę wiedział kto i z jakich miast popiera inicjatywę, a kto się waha lub jest niechętny.

Pomysł opiera się na tym, że poszczególni członkowie zrzeszeni w Izbie i popierający tę inicjatywę wyłożą wspomniane karty w swoich punktach handlowo-usługowych na terenie obydwu byłych województw. Kartki są adresowane do premier Beaty Szydło, a na ich odwrocie wydrukowano obietnice wyborcze pani premier i prezesa Jarosława Kaczyńskiego o konieczności naprawienia błędu z 1998 roku i powołaniu wspólnego województwa dla Pomorza Środkowego. Akcja ma rozpocząć się z początkiem grudnia br., ale w Słupsku deklaracje już są wyłożone na stoisku prezesa Szycy na targowisku przy ulicy Wolności.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.