K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Droga do kariery

0

W auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku, z uczniami klas sportowych spotkały się absolwentka tej szkoły Marcelina Witek i Maria Szramiak, które brylują na światowej scenie rzutu oszczepem. W spotkaniu uczestniczył również ich trener Mirosław Witek.

W ramach akcji „Ludzie z pasją” Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku kontynuuje spotkania z absolwentami. Tym razem uczestniczyły w nim klasy sportowe z uwagi na profil osiągnięć i sukcesów Marceliny Witek oraz Marii Szramiak. Z takiej absolwentki, jak powiedział dyrektor Kazimierz Skiba, „dwójka” może być dumna.

To wielki zaszczyt mieć uczennicę, która promuje szkołę i to od najmłodszych lat – zapewnia dyrektor. – Reprezentowała szkołę niemal we wszystkich dyscyplinach, jakie były w słupskiej olimpiadzie młodzieży. Nie było wtedy lekkoatletycznej klasy sportowej jak to jest dzisiaj i treningi Marceliny wyglądały trochę inaczej. Chodziła na nie do klubu. Teraz, gdy mamy takiego szkoleniowca jak pan Witek, jest także kilkoro dziewcząt i chlopców, którzy mają szanse sięgnąć po sukcesy. Daj, Boże takie, jak Marcelina!

Prowadzący spotkanie Tomasz Kępski w prezentacji multimedialnej przedstawił lata pobytu Marceliny Witek w szkole. Ona sama przyznała, że była bardzo aktywna ruchowo, brała udział niemal we wszystkich zawodach, ale nie przejawiała predyspozycji do lekkiej atletyki.

Ale duża determinacja, ciężka praca i duży wkład pracy taty i, jak się okazuje, można wyćwiczyć nawet tak mało zdolną osobę, jak ja – żartobliwie stwierdziła Marcelina.

Maria Szramiak przyznała, że jeszcze nie miała okazji spotkać się z tak dużym gronem kibiców. Padały jednak ciekawe pytania, a sptkanie było bardzo miło i na pewno na długo je zapamięta.

Zawodniczki opowiadały o swojej sportowej pasji. Trener Mirosław Witek zaznaczył, że z tej dwójki zawodniczek Marcelinie wyraźnie rzucanie nie leżało. Pierwsze medale, a później wahania formy zmobilizowały ją jednak do intensywnego treningu i wynikowego pięcia się w górę. Maria Szramiak natomiast dobrze rzucała piłeczką palantową, dzięki temu jej talent został zauważony, a później poddany szkoleniowej obróbce. Marysia przyznała, że miała trochę… łatwiej niż Marcelina.

Lata morderczych treningów prowadziły do tego, by być „mistrzem”. Dowodzą tego kolejne sukcesy. Oto niektóre trofea Marceliny Witek. W 2014 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Polski juniorek oraz była czwarta na mistrzostwach świata. W 2015 roku zdobyła mistrzostwo Polski. W tym roku na Uniwersjadzie w Tajpej zdobyła złoty medal wynikiem 63,31 m. Marcelina jest studentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Siedemnastoletnia Maria Szramiak jest rekordzistką Polski młodziczek, a na tegorocznych mistrzostwach Świata w Kenii wynikiem 51.53 m zajęła siódme miejsce. W swojej kolekcji ma również zdobyte w 2015 roku mistrzostwo Polski w kategorii U-16, a w tym roku została mistrzynią Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Obie mistrzynie zaprezentowały też swoje „złote” oszczepy, czyli sprzęt, którym sięgnęły po największe sukcesy.

Po spotkaniu uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali medale i puchary, jakie zdobyły mistrzynie i w kolejce ustawiali się po autografy oszczepniczek. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.