K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Stryjewski rozdał nagrody

0

Zakończyła się 32. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego. Lęborska biblioteka zorganizowała galę, podczas której dokonano wręczenia nagród i wyróżnień. Tradycyjnie też odbył się turniej jednego wiersza.

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Mieczysława Stryjewskiego ma już bogatą tradycję i należy do najstarszych w Polsce. Zdobywane w nim laury cieszą się dużą renomą w środowisku pisarskim i bardzo często stanowią furtkę do kariery. Poeci i prozaicy uczestniczący w konkursie twierdzą, że lęborskie honory są dla nich bodźcem do dalszej twórczości, a poziom konkursowych dzieł należy do najwyższych. Tegoroczna gala potwierdziła te opinie, czego dowodem były utwory zaprezentowane w ramach Konkursu Jednego Wiersza.

Najwyższy laur, Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego, jury przyznało Agnieszce Marek z Bielska-Białej. W kategorii poezji nagrody przypadły Mariuszowi Cezaremu Kosmali z Legionowa, Zdzisławowi Drzewieckiemu z Bornego Sulinowa i Andrzejowi Wołosewiczowi z Warszawy. W kategorii prozy dwie pierwsze nagrody otrzymali warszawianie – Michał Mayer i Marcin Królikowski. Trzecia nagroda powędrowała do Radosława Szagdaja z Koszalina.

Tradycją konkursu stało się wyróżnianie twórców regionalnych i piszących w języku kaszubskim. Burmistrz Lęborka miał okazje uhonorować mieszkankę Wicka, Paulinę Czajkowską za opowiadanie zatytułowane Mars One. Nagroda im. Józefa Majkowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Gdańsku przypadła Rafałowi Ziębie z Pabianic, ufundowana przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Katarzynie Główczewskiej z Czyczkowych, a nagroda Oddziału Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Lęborku – Wojciechowi Myszkowi z Kościerzyny.

Organizatorzy konkursu – Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku – zadbali o uroczystą oprawę gali finalizującej 32. edycję tej literackiej rywalizacji. Docenili to uczestnicy, którzy w kuluarach już umawiali się na spotkanie w przyszłym roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.