K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Paczka dla potrzebujących

0

Darczyńcy i wolontariusze Szlachetnej Paczki już od kilku lat pomagają w Słupsku osobom w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku patronatem akcji objęto ponad trzydzieści rodzin.

Szlachetna Paczka to akcja prowadzona w okolicach Bożego Narodzenia, która polega na pomocy rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Co roku roku wolontariusze programu obejmują patronatem najbiedniejsze rodziny pochodzące ze społeczności lokalnych. Następnie darczyńcy wybierają jedną z nich i przygotowują dla niej świąteczną paczkę. Co ważne podarunki tworzone są pod ściele określone potrzeby tych osób.

Najczęściej do rąk potrzebujących wsparcia trafiają środki higieniczne, żywnościowe, odzież, sprzęt AGD, czasami meble. Wielu rodzin po odliczeniu kosztów mieszkania, leków czy rehabilitacji często nie stać nawet na zakup podstawowych produktów do jedzenia, bywa, że utrzymują się – mówi Magdalena Siebert, lider Szlachetnej Paczki w Słupsku – za kwotę 50-60 złotych miesięcznie. Osoby te w ogóle nie mają środków na zaspokojenie życiowych potrzeb, mogą liczyć jedynie na pomoc innych.

Jak przekonują przedstawiciele Szlachetnej Paczki, bardzo ciężko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy, bo prawdziwa bieda to ta ukryta. Najwięcej rodzin do programu pozyskują sami wolontariusze dzięki informacjom zebranym w najbliższym środowisku tych ludzi.

Za każdą historią kryje się człowiek, do którego trzeba podejść, z którym trzeba porozmawiać, pobyć, aby się otworzył. Dopiero wtedy tacy ludzie mówią o swoich bolączkach, o tym, co złego dzieje się w ich życiu, czego nie mają, czego na co dzień im brakuje – mówi Magdalena Siebert.

Do systemu Szlachetnej Paczki ciągle zgłaszane są nowe rodziny z rejonu Słupska, tak więc chętni mają jeszcze czas na włączenie się do akcji. Można się także zgłosić z pomocą przy pakowaniu i transporcie darów do potrzebujących. Finał Szlachetnej Paczki, zwany także Weekendem Cudów, zaplanowany jest na 9 grudnia.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.