K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Internetowa ostrożność

0

Czas Bożego Narodzenia zawsze wiąże się ze wzmożonymi zakupami. Obok tradycyjnej formy zaopatrywania się w prezenty, coraz powszechniejsze staje się kupowanie ich drogą internetową. Niestety, często klienci internetowi trafiają na oszustów. Policja apeluje o ostrożność.

W ostatnich dniach do lęborskich policjantów zgłosili się mieszkańcy regionu, którzy zostali oszukani w sieci. Za zamówione towary dokonali przelewu internetowego i nie otrzymali zakupionych towarów. Oszustwa dokonywane za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży są jedną z najstarszych metod wyłudzania pieniędzy. Oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną finansowo ofertę kupna na portalu aukcyjnym, a zbliżający się czas świąt i robienia prezentów może sprzyjać szybkiej i pochopnej decyzji kupującego. Oszuści po przelaniu pieniędzy na ich konto nie odbierają telefonów i nie odpisują na korespondencję w sieci i kontakt się urywa. W Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku w całym 2016 r. przyjęto 59 zawiadomień o oszustwie w sieci zaś w bieżącym roku było ich już 57. Z przeanalizowanej statystyki tych zgłoszeń wynika, iż w okresie przedświątecznym w roku 2015 policji zgłoszono 5 takich oszustw zaś w 2016 r. już 13. A w tym roku ten czas dopiero się zaczyna.

Asp. sztab. Magdalena Zielke z KMP w Lęborku apeluje o ostrożność. Zawsze trzeba sprawdzić sprzedawcę, zapoznać się z komentarzami na jego temat, zwłaszcza tymi negatywnymi, aby nie stać się ofiarą przestępstwa w sieci. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, lepiej zrezygnować z zakupu a o każdym oszustwie czy nawet jego próbie należy informować policjantów. Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych, najbezpieczniej jest płacić za zamówiony towar przy odbiorze przesyłki.

Za przestępstwo oszustwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.