K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Więcej na przeszczepy

0

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Słupsku odbyła się burzliwa dyskusja o wysokości wsparcia udzielanego przez miasto miejscowemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu. Wcześniej prezydent Robert Biedroń zdeklarował przekazanie 500 tysięcy złotych na powstanie ośrodka przeszczepu szpiku. Ostatecznie radni zwiększyli te kwotę do 800 tysięcy.

Radni rzutem na taśmę zwiększyli kwotę dofinansowania dla słupskiego szpitala. Do zapowiadanych wcześniej przez prezydenta 500 tysięcy, rajcy na swój wniosek dołożyli kolejne 300 tysięcy. Pieniądze będą przeznaczone na uruchomienie oddziału transplantacji szpiku kostnego. Jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji w sprawie przekazania pieniędzy głos zabrał dr Wojciech Homenda, główny pomysłodawca powstania centrum przeszczepu, który przypomniał, że gdański oddział transplantacyjny, jedyny na Pomorzu, z powodu rosnącej wciąż liczby zachorowań na nowotwory krwi jest mocno przepełniony, co przekłada się na problemy z wypełnianiem procedur transplantacyjnych. Przedsięwzięciem mającym na celu powstanie oddziału przeszczepowego oraz banku komórek i tkanek jego inicjator chce zapoczątkować erę transplantacji w słupskim szpitalu. Najlepiej przygotowanym oddziałem do takich procedur jest oddział hematologiczny.

Niektórzy radni – np. Tadeusz Bobrowski z klubu PiS – wnosili, aby środki na oddział wyasygnować z przyszłorocznego budżetu. Argumentowali, że przekazanie pieniędzy w tym roku pozwoli prezydentowi wyczyścić budżet i jednocześnie przykryć braki w realizacji inwestycji. – Pan prezydent chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – uważa przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

Radni w końcu osiągnęli porozumienie i większością głosów zdecydowali o wsparciu szpitala. Siedemnastu rajców zagłosowało za uchwałą, trzech wstrzymało się od głosu.

Jestem bardzo wzruszony – powiedział po głosowaniu Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku – i w ciepłych słowach chciałbym bardzo podziękować i wyrazić szczególne uznanie za tę decyzję, bo jest ona historyczna dla miasta, powiatu i całej ziemi słupskiej. Dziękuję w imieniu 150 tysięcy pacjentów, którzy co roku trafiają do szpitala w Słupsku.

Na utworzenie oddziału transplantologii w słupskim szpitalu potrzeba około 3 milionów złotych. Gminy z powiatu słupskiego także zadeklarowały dołożenie się do inwestycji. Resztę brakującej kwoty przekaże marszałek województwa, adekwatną do uzyskanego od samorządów wsparcia.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.