K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pozytywna Wampiriada

2

Decyzja o oddaniu krwi i staniu się krwiodawcą to początek drogi do zyskania satysfakcji ze świadomości, że można pomóc drugiemu człowiekowi. Taką możliwość mieli dzisiaj (1 grudnia) uczniowie lęborskiego „Mechanika”, którzy uczestniczyli w akcji poboru krwi pod hasłem „Wampiriada”.

Młodzież wzięła udział w akcji pobierania krwi pod oryginalną nazwą „Wampiriada”. Na parkingu przed Zespołem Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku zobaczyć można było w piątek długie kolejki uczniów oczekujących przed busem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku.

Celem akcji jest propagowanie krwiodawstwa niekoniecznie w stacji krwiodawstwa, doką uczniowie często chodzą – mówi Piotr Paszkowiak, nauczyciel w ZSM-I w Lęborku. – To jest forma wolontariatu. Coś dajemy od siebie. W akcji udział bierze pięciu nauczycieli i to jest dobry przykład. Krwiodawstwo nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Uczeń oddając krew wie, że jest zdrowy i pod pełną kontrolą lekarską. Na oddanie krwi zdecydowało się ponad dwudziestu uczniów.

Komu pomogli uczestnicy Wampiriady? Wszystkim chorym potrzebującym krwi oraz samym sobie, gdyż w przyszłości taki dar może i im uratować życie. Piotr Paszkowiak zwraca uwagę na to, że z badań statystycznych dowiedzieć się można, że zaledwie 2% ludzi oddaje krew. Zawszę liczbę krwiodawców można zwiększyć.

Z doświadczenia wiem, że jeżeli uczeń wdroży się w oddawanie krwi, to będzie to kontynuował także po opuszczeniu szkoły. Mam kontakty z byłymi uczniami, którzy są tego dowodem. Nawet jeśli na początku oddanie krwi jest pretekstem do zwolnienia z lekcji, to potem przychodzi świadomość, że zrobiło się coś cennego. Oddało to, czego nie możemy w inny sposób wyprodukować – powiedział Piotr Paszkowiak.

W zamian za ten najcenniejszy dar nauczyciele oraz młodzież z lęborskiego „Mechanika” otrzymali czekolady jako ekwiwalent kaloryczny. (opr. rkh)

Dyskusja2 komentarze

  1. Piotr Paszkowiak

    Oddawać krew można co 8 tygodni, poza tym należy mieć ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia oraz chęć do oddania krwi w danym dniu. Część uczniów oddaje krew w Terenowym Oddziale oddalonym o 500 metrów od szkoły. Akcja miała przede wszystkim cel popularyzacyjno – propagandowy, aby niezdecydowani mogli rozwiać swoje wątpliwości na temat donacji. Zawsze mogłoby być lepiej. Do LO2 ten sam krwiobus przyjedzie 5 grudnia, więc zawsze można dołączyć w najbliższy wtorek i poprawić statystyki oddawania krwi. Zapraszam do honorowego oddawania krwi, niezależnie od miejsca.

  2. Sukces, czy porażka? Trochę statystyk. Średnio w takiej szkole pracuje około 50-70 pracowników uczęszcza do niej około 500-600 uczniów. W tym samym budynku funkcjonuje druga szkoła – LO 2. Oddać krew przyszło. 5 nauczycieli i 11 uczniów. SZOK !!!.