K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezwonny zabójca

0

W sytuacji możliwości pojawienia się czadu każdy powinien wiedzieć, jak reagować, aby ustrzec się skutków zagrażających zdrowiu i życiu. Kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność!” ma przyczynić się do zmniejszenie liczby ofiar, tzw. cichego zabójcy.

Akcja „Czad i ogień. Obudź czujność!” to już druga edycja kampanii społecznej MSWiA. Statystki są alarmujące. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu tlenku węgla na terenie naszego kraju zmarło aż 61 osób.

W tym sezonie było już 12 sytuacji, w których nie udało się uratować ludzi po takich zatruciach – informuje st. kpt. Piotr Krzemiński, rzecznik prasowy KP PSP w Lęborku. – Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, którego nie jesteśmy w stanie wyczuć. Do tego są specjalne urządzenia, czujki możliwe do zamontowania w mieszkaniach.

Jak wygląda sytuacja na terenie powiatu lęborskiego? Strażacy już mieli do czynienia z pożarami sadzy w przewodach kominowych. W ogromnej większości takich przypadków może dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Piotr Krzemiński podkreśla, jak ważne jest to, by czyścić przewody kominowe i utrzymywać je w odpowiednim stanie technicznym. To samo dotyczy przewodów wentylacyjnych i podgrzewaczy wody.

Należy pamiętać, że koszt zakupu czujnika dymu i czadu jest niczym w porównaniu z ceną, jaką można zapłacić za brak tego urządzenia w chwili realnego zagrożenia. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.