K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niezwykłość zwykłych mieszkańców

0

Stowarzyszenie „Na 102” zachęca wszystkich zainteresowanych do współpracy przy tworzeniu leksykonu mieszkańców ziemi lęborskiej zatytułowanego – Zwykli niezwykli mieszkańcy Lęborka. W jednym wydawnictwie będą zebrane wspomnienia o ludziach, których z różnych powodów warto upamiętnić.

To kolejne działania stowarzyszenia „Na 102” skierowane do lokalnej społeczności. Obecnie planowane jest wydanie leksykonu pod tytułem „Zwykli niezwykli mieszkańcy Lęborka”. Współtworzyć publikację mogą wszyscy zainteresowani upamiętnieniem ważnej postaci związanej z ziemią lęborską.

Otrzymany w listopadzie grant jest pokłosiem naszych wcześniejszych działań wspomnieniowych – mówi Ewa Kłosowska, prezes Stowarzyszenia „Na 102”. – Cieszymy się, że w tym roku mamy możliwość zebrania wszystkich wspomnień, opowieści o fajnych ludziach z Lęborka. Jest mnóstwo ciekawych postaci – harcerze, świetni nauczyciele, sportowcy, mnóstwo naukowców pochodzących z Lęborka… Postanowiliśmy wszystkich ich zebrać i zamieścić w jednej książce według alfabetycznego spisu.

Każdy może być bohaterem wspomnień – wspaniała babcia lub dziadek, super wujek, trener, nauczyciel, który miał wpływ na nasze życie. Może to być pani ze sklepiku, niezwykły sąsiad, lekarz, muzyk, malarz lub naukowiec.

Wszyscy, którzy chcą upamiętnić kogoś bliskiego mogą napisać wspomnienie, dostarczyć je do nas i my umieścimy je w leksykonie – zachęca Ewa Kłosowska. – O styl, styl, interpunkcję można się nie martwić, ponieważ pracują z nami wolontariusze, poloniści, którzy poprawki naniosą. Mamy też radę programową naszego leksykonu, która składa się z historyków Uniwersytetu Gdańskiego i osobowości lęborskich. To wydawnictwo ma nas łączyć, ma budzić pozytywne emocje, a nie dzielić. Nie uprawiamy żadnej polityki, nie zamieszczamy żadnych jątrzeń czy oskarżeń. Nie dokonujemy sądów. Na straży tego będzie stała właśnie rada programowa. To mają być ciepłe wspomnienia o mieszkańcach Lęborka.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonej akcji oraz kontakt można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia „Na 102”. Książka w nakładzie około 500 sztuk ukaże się w drugiej połowie 2018 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.