K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zagrożenie powodzią

0

Obfite opady deszczu spowodowały niebezpieczny wzrost poziomu wód w Słupi. W związku z tym w Słupsku wprowadzony został stan zagrożenia powodziowego.

Centrum Zarządzania Kryzysowego zanotowało dziś rekordowo wysoki stan Słupi. Lustro wody w korycie rzeki przekroczyło na wskaźniku 247 centymetrów, co jest najwyższym poziomem od kilkunastu lat. Do osiągnięcia stanu alarmowego, który wynosi 260 centymetrów, brakuje niewiele, dlatego zdecydowano o ogłoszeniu zagrożenia powiedzionego w Słupsku.

Wszystko będzie zależeć od dalszych warunków atmosferycznych i dalszego przepływu wody wchodzącej do Słupska – mówi Jerzy Janiak, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego UM. Jeśli sytuacja nie zacznie się poprawiać, władze miasta będą podejmować określone działania w oparciu o magazyn przeciwpowodziowy oraz posiadane siły i środki. Przede wszystkim – wyjaśnia przedstawiciel Centrum Zarządzania Kryzysowego – wzmacniane będą wały przeciwpowodziowe na terenie miasta.

Poziom Słupi dodatkowo może podwyższyć woda znajdująca się w zbiornikach w Krzyni. Aby nie dopuścić do przerwania wałów i zalania okolicznych miejscowości, możliwe jest zwiększenie zrzutu. Normalny przepływ wody przez elektrownie wynosi 7 m³, na ten moment jest już 17 m³. Jak na razie w Słupsku sytuacja jest opanowana, a strażacy odebrali tylko kilka zgłoszeń z prośbą o interwencję. Tomasz Ponczkowski z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku informuje, że służby w pełni monitorują stan rzeki.

Do niegroźnych podtopień doszło natomiast na obszarze powiatu. W mieście najbardziej zagrożone zalaniem są tereny bulwarów, od mostu Zamkowego po Szkołę Policji.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.