K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Chłodne rozstanie

0

W sobotę na słupskim dworcu oficjalnie pożegnano ostatni skład Szybkiej Kolei Miejskiej. Od teraz żółto-niebieskie linie zastąpione zostaną połączeniami kolei regionalnej.

Po jedenastu latach SKM-ka przestała obsługiwać połączenia na trasie Słupsk – Trójmiasto. W weekend z peronu słupskiego dworca w stronę Gdańska odjechał ostatni pociąg żółto-niebieskich linii. Przejazd zorganizowany został przez operatora w formie happeningu.

Wykonaliśmy do Słupska ostatni kurs rozkładowy i stwierdziliśmy, że nie ma sensu, aby pociąg wracał pusty. Dlatego postanowiliśmy zrobić frajdę miłośnikom kolei i przyjechać do Trójmiasta naszym najlepszym składem. Oferujemy mnóstwo atrakcji. Będą konkursy, a sam przejazd oczywiście jest darmowy – mówi Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy SKM.

Szybka Kolej Miejska w ciągu dnia wykonywała dziewiętnaście połączeń. Jej miejsce od niedzieli zastąpiły połączenia regionalne, które mają oferować porównywalną liczbę kursów. Dodatkowo pojawi się jeden pociąg późnowieczorny o 21.44. Niestety zmiany w większości oznaczają utrudnienia dla pasażerów. Spółka z Trójmiasta będzie likwidować kasy w małych miejscowościach, a ponadto zaproponowała wyższy komfort jazdy. W górę pójdą też niektóre bilety.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że o ile ceny biletów jednorazowych objęte są specjalną taryfą i są takie same u obu przewoźników, to już więcej trzeba zapłacić za bilety okresowe oraz za przewóz roweru, większego bagażu. A np. SKM takich opłat nie pobiera – mówi Cezary Błaszczyk reprezentujący Młodych dla Wolności, młodzieżówkę partii Wolność.

Podróżni przez lata przyzwyczaili się do SKM-ki i chętnie z niej korzystali. Teraz obawiają się, czy nowy przewoźnik wywiąże się z powierzonego zadania.

SKM-ką jeździło się komfortowo – przyznaje pan Krzysztof, pasażer ostatniego kursu ze Słupska do Trójmiasta. – Bardzo ubolewam, że SKM-ka kończy dzisiaj na tej trasie swój bieg.

Inny rozmówca zaznaczył, że z usług SKM-ki korzystał codziennie, dojeżdżając do pracy, więc pozostaje niepewność, czy nowy rozkład będzie przyjazny dla podróżujących regularnie do Lęborka czy Trójmiasta.

Skasowanie kursów Szybkiej Kolei Miejskiej do Słupska to pokłosie przetargu zorganizowanego przez urząd marszałkowski. Zarządca województwa uznał, że nie jest już w stanie więcej dopłacać do połączeń, które obsługują miejscowości poza aglomeracją trójmiejską.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.