Judo zamienili na sumo

0

W hali sportowej judo przy ulicy Madalińskiego w Słupsku Towarzystwo Sportowe Judo Gryf Słupsk zorganizowało coroczny Mikołajkowy Turniej Sumo dla dzieci trenujących judo.

W zawodach sumo udział brało ponad dziewięćdziesięcioro dzieci, które rozpoczęły dopiero jego uprawianie oraz te z małym stażem zawodniczym. Dla wielu młodych adeptów był to pierwszy kontakt ze sportem walki. Lidiusz Kazior, trener TS Judo Gryf Słupsk tłumaczy, że nie ma w tym przypadku. Obie dyscypliny, czyli judo i sumo, wywodzą się z Japonii a sztuka przepychania przeciwnika na macie jest zawsze przydatna.

Uczestnicy turnieju walczący na dwóch matach w kategoriach dzieci młodsze i dzieci starsze zaprezentowali swoim rodzicom nie tylko wolę walki, ale i umiejętności, które na treningach judo przekazali im doświadczeni szkoleniowcy judo Irena Waszkinel i Lidiusz Kazior, posiadający 5 DAN. Oglądając poczynania na matach niektórych zawodników można stwierdzić, że rośnie kolejna generacja sportowców, która w przyszłości może być następcami Szaniawskich, Janickich, Błońskich czy Nawrotów. Hanna Chmielnicka uprawia judo od dwóch lat i nie zamieniła by tej dyscypliny na sumo. Dobrze walczyło się, chociaż z równym skutkiem, także Marcinowi Wójcikowi. Doskonale jednak zdawał sobie sprawę z tego, że to przede wszystkim zabawa.

Dzieci młodsze toczyły walki w kategoriach wagowych od 18 do 37 kilogramów. W tej najlżejszej zwycięzcą został Feliks Zwoliński, a w wagach 20, 21, 23, 25 i 26 pierwsze miejsca zajęli: Nikola Kwiatkowska, Hanna Brochacka, Staś Kido, Iga Kawałek i Marcin Krywuć. Zwycięzcami w wagach 32, 33 i 37 kilogramów zostali Antoni Dacków, Igor Studziński i Julia Szapiela.

Wśród dzieci starszych walki toczyły się w trzynastu kategoriach wagowych. W najlżejszej, 26 kilogramów, zwyciężył Mateusz Moszczyński. W wagach 31, 32, 34 i 34 kilogramy na pierwszych miejscach uplasowali się Kuba Pacewicz, Filip Rybicki, Aleksander Hulecki i Łukasz Bielawa. Najwięcej zawodników wśród dzieci starszych startowało w kategorii 42 kilogramów. Tę kategorię rozegrano z podziałem na chłopców i dziewczęta. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maria Orlikowska, a wśród chłopców Olgierd Kulwas. Hanna Chmielnicka walcząca w wadze 45 kilogramów tylko z chłopcami nie dała szans żadnemu z czterech, z którymi się zmierzyła. W wadze 48 kilogramów pierwsze miejsce zajęła Nikola Krywuć. W wagach 55, 56, +56 i 71 kilogramów czołowe miejsca zajęli Oliwia Szycko, Bartosz Kosierowicz, Mateusz Rutkowski i Jan Stasiołek.

Zawody sędziowali utytułowani judocy Bartosz i Martyna Szaniawscy, Aleksander Plombon, Jakub Nawrot, Jakub Orlikowski i Katarzyna Gołojuch. Organizatorzy za pomoc w ufundowaniu wszystkim zawodnikom paczek świątecznych dziękują sponsorom: Engie EC Słupsk, AMS Aneta i Mariusz Staniuk, Przetwórstwu Rybnemu Łosoś, Wiolecie i Krzysztofowi Przybyszom, Wiolecie Pacewicz oraz Zbigniewowi Domarosowi. (opr. hrk)