K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomuchel w roli głównej

0

Dziewiętnasta edycja największego kulinarnego święta dorsza, po kaszubsku zwanego pomuchlem, odbyła się w minioną niedzielę (10 grudnia) w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie. Festiwal Pomuchla rokrocznie organizowany jest w ramach odpustu św. Mikołaja.

Podobnie jak było to w ubiegłym roku, Festiwal Pomuchla spotkał się z ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby był zadowolony zarówno z frekwencji i liczby wystawców, jak i atmosfery, która jest charakterystyczna dla tej imprezy.

Wydarzenie to jest również doskonałym miejscem do prezentacji lokalnej i regionalnej kuchni, oczywiście z dorszem w roli głównej.

Wystawcy pokazują, co z dorsza można zrobić i niekiedy zaczynamy się zastanawiać, czy to jest dorsz czy też co innego – mówi burmistrz Strzechmiński. – Kreatywność kucharzy jest wspaniała i zaskoczyli nas w tym roku ilością rożnego rodzaju potraw z dorsza.

Jest to już dziewiętnasty festiwal i chcieliśmy pokazać, do jakiego stołu zasiadamy ze świtą, czyli dziećmi, jaśnie panią księżną, księżna kapituły i wieloma naszymi dwórkami – dodaje Zbigniew Kosecki, książę Łeby.

Pomuchel rokrocznie organizowany jest w ramach odpustu św. Mikołaja. Przypomina o tym ojciec Mariusz Legieżyński, proboszcz parafii WNMP w Łebie. Z tradycji wynika, że św. Mikołaj jest patronem ludzi morza – rybaków, marynarzy i żeglarzy – a społeczność okoliczna też jest związana z morzem.

Z tej racji zrodziła się inicjatywa, żeby przy okazji odpustu wyeksponować to, co dla tej społeczności jest chlebem powszednim, czyli rybołówstwo i pomuchel. Stąd, niejako w formie dziękczynienia, ta druga uczta. Uczta dla podniebienia, dla ciała, którą właśnie świętujemy – wyjaśnia o. Legieżyński.

Podczas święta dorsza nagrodzono osoby, które przyczyniają się do kultywowania tradycji i kultury związanej z rybołówstwem. Festiwal Pomuchla to jednak przede wszystkim duży konkurs kulinarny, podczas którego prezentowane są potrawy z dorsza przygotowane w dwóch kategoriach. W tym roku w kategorii „kuchnia profesjonalna” pierwsze miejsce zajęła Przystań Łeba Resort za tort z dorsza. Natomiast w kategorii „kuchnia domowa” pierwsze miejsce przyznano Wielkiej Kapitule Księstwa Łeby za tatar z dorsza. Oczywiście nie zabrakło odpowiedniej oprawy muzycznej, w tym Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. (opr. hrk)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.