K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mieszkania od gminy

0

Gmina Słupsk otworzyła nowe budynki komunalne we wsi Lubuczewo. W oddanych do użytku lokalach miejsce do życia znajdzie osiemnaście rodzin.

Kolejne lokale komunalne i socjalne czekają na mieszkańców gminy Słupsk. Samorząd za trzy miliony trzysta tysięcy złotych postawił dwa nowe budynki12- i 6-rodzinne. Blisko połowę wydanej na mieszkania kwoty stanowiło dofinansowanie pozyskane z Banku Gospodarstwa Krajowego. Przez cztery ostatnie lata gmina oddała do użytku 78 lokali socjalnych i komunalnych, a w planach są już kolejne inwestycje w tym zakresie. Władze starają się także o włączenie samorządu do programu Mieszkanie +.

W tej chwili mamy już opracowaną dokumentację na dwa bloki wielorodzinne w Jezierzycach, łącznie 72 mieszkania – mówi Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. – Mamy też wyznaczone dwa nowe tereny w Kusowie i Gałęzinowie, tyle że w pilotażowym programie rządowym pod uwagę brane były wyłącznie gminy miejskie. Ale po Nowym Roku będziemy rozmawiać i namawiać do realizacji takiego budownictwa w naszej gminie.

Oprócz tego skarb państwa w postaci Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa posiada w regionie słupskim bardzo dużo terenów, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe. Wójt Barbara Dykier ma nadzieję, że w ramach rządowego programu powstaną na nich mieszkania, ponieważ chętnych na takie lokale jest sporo.

Lokale komunalne w Lubuczewie zostały wykonane pod klucz w wysokim standardzie. Są to mieszkania o metrażu od 30 do 55 mkw., z wykończonymi łazienkami i kuchniami. Już niedługo przeprowadzą się do nich rodziny od dawna czekające na własne cztery kąty.

Budynki powstały z myślą o osobach, których nie stać na samodzielne nabycie mieszkania. Aby zmniejszyć koszty utrzymania lokali, zainstalowano w nich nowoczesne technologie energooszczędne.

Zastosowano pompy ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne, które dostarczą do pomp część energii. Myślimy, że będzie taniej. Mieliśmy trudny wybór, bo nie ma tu innego źródła energii, nie ma gazu, nie ma też ciepła systemowego, jak jest to w Jezierzycach, gdzie kotłownia obejmuje całe osiedle. Tutaj istniał już problem odorowy, dlatego nie chcieliśmy dodatkowo wprowadzać kotłowni węglowej – informuje Andrzej Cyranowicz, prezes Gminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Lokatorzy będą płacić 50 procent stawki podstawowej za czynsz. W mieszkaniach socjalnych dokładnie 2,20 zł za mkw., a w komunalnych – 7,10 zł. Obecnie baza mieszkaniowa gminy kształtuje się na poziomie 200 lokali.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.