K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Europejscy wolontariusze

0

Do drugiej połowy przyszłego roku w Lęborku będzie można spotkać się z wolontariuszami z Włoch i Hiszpanii. Prowadzą oni, między innymi, zajęcia z dziećmi w nowowiejskiej bibliotece oraz spotkania Międzynarodowego Klubu Młodzieży.

Fundacja Regionalne Centrum Młodzieży założona została przez stowarzyszenie Eduq, które posiada akredytację m.in. na przyjmowanie wolontariuszy europejskich. Obecnie w ramach programu „Culture4All” do Lęborka przyjechała wolontariuszka z Włoch oraz wolontariusz z Hiszpanii. Planowaniem ich pracy zajmuje się Kinga Krupska z RCM-u.

Oni są u nas od połowy października, a ich pobyt będzie trwał rok – mówi Kinga Krupska, fundacja Regionalne Centrum Młodzieży. – Na razie współpracujemy z biblioteką w Nowej Wsi Lęborskiej. Prowadzą tam zajęcia z dziećmi i ze starszymi mieszkańcami.

Wolontariusze współpracują również z Muzeum w Lęborku, Lokalną Organizacją Turystyczną oraz Centrum Integracji Społecznej w Lęborku.

Prowadzę klasy językowe, w których uczę włoskiego. Natomiast kolega wolontaiusz uczy hiszpańskiego. Lekcje odbywają się co tydzień w Rolniczaku i są nieodpłatne. Wszyscy oczywiście są bardzo serdeczni – zapewnia Valeria Gioacchini, wolontariuszka z Włoch.

Zajmuję się nauczaniem języka hiszpańskiego. Pomagam też w warsztacie gastronomicznym oraz podczas zajęć z dziećmi. W Stacji Kultura, w której się znajdujemy, planujemy działania dotyczące Międzynarodowego Klubu Młodzieży – mówi Rafael Almanzar, wolontariusz z Hiszpanii. – Jestem po raz pierwszy w Polsce. Moje pierwsze wrażenie było takie, że jest bardzo zimno. U nas jest o wiele cieplej. Tutaj jest jednak bardzo przyjemnie, ponieważ wokół jest dużo zielonych miejsc.

Mieszkańcy miasta i okolic mają też szansę na spotkanie z wolontariuszami i rozmowę z nimi dwa razy w miesiącu podczas spotkań Międzynarodowego Klubu Młodzieży. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.