K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Groźnie przy jeziorze

0

Na drodze publicznej wskutek silnych opadów śniegu doszło do zatoru. Pojazdy ugrzęzły w zaspach. Jedna z osób, która postanowiła wydostać się z samochodu weszła na pokrywę lodową jeziora Osowo. Ta sytuacja okazała się być jednak tylko scenariuszem ćwiczeń przeprowadzonych przez strażaków z Lęborka.

Sceny rodem z filmu akcji rozegrały się w czwartek, 14 grudnia, na terenie gminy Cewice nad jeziorem Osowo.

Ćwiczenia są prowadzone w ramach przygotowań do sezonu zimowego, w którym taka sytuacja mogłaby się wydarzyć – mówi st. bryg. Jerzy Nikitiuk, zastępca komendanta powiatowego PSP w Lęborku. Scenariusz zakłada, że doszło do silnej zawiei i opadów śniegu, co spowodowało, że samochody utknęły w grupie na drodze publicznej. Nie mogą się do nich dostać pługi śnieżne. Część osób, ze względu na to, że wyczerpało się paliwo, wydostała się z pojazdów, by szukać pomocy. Weszli na zamarznięte jezioro i jedna osoba wpadła do wody.

Podczas ćwiczeń z udziałem ratowników wodnych wykorzystano, między innymi, sanie lodowe. Podczas ćwiczeń doskonalono pierwsza pomoc, zabezpieczenie osób dotkniętych zimowym kataklizmem. Wykorzystano też namiot, w którym mogły się one ogrzać. Wykorzystane zostały zarówno siły sztabu antykryzysowego, jak i policji.

Miejmy nadzieję, że nie będziemy takiej sytuacji mieli, ale musimy być przygotowani na każdą ewentualność – zakończył st. bryg. Jerzy Nikitiuk.

W działaniach uczestniczyło siedem jednostek straży pożarnej – Państwowa

Straż Pożarna JRG Lębork, Ochotnicze Straże Pożarne z Lęborka, Łebuni oraz Łeby. Obecni byli również przedstawiciele Nadleśnictwa Cewice. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.