K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Droższy wywóz śmieci

0

Słupszczanie w przyszłym roku mogą zapłacić więcej za odbiór odpadów komunalnych. Podwyżkę najbardziej odczują w portfelach osoby, które nie segregują śmieci.

Na najbliższym posiedzeniu rady miejskiej rajcy zdecydują o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W opublikowanym projekcie uchwały, dotyczącym stawek za wywóz śmieci, pojawiła się propozycja zwiększenia taryfy za tę usługę. Mieszkańcy segregujący nieczystości mieliby od nowego roku płacić o złotówkę więcej niż dotychczas, czyli 11 złotych. Mocniej podwyżka uderzy po kieszeniach słupszczan, którzy oddają odpady zmieszane – tu stawka ma zmienić się z 16 na 22 złote.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że ustalenie nowych kwot jest koniecznie, aby pokryć koszty funkcjonowania systemu. Oszacowano, że w 2017 roku ilość odebranych odpadów zwiększyła się w porównaniu do 2016 o 1,3 procent. Wzrosła także ilość posegregowanych nieczystości – o 8,7 procent. Z kolei aż o 26 procent więcej w roku 2017 zutylizowano śmieci wielkogabarytowych.

Zdaniem miasta zmiana wysokości opłat pozwoli zbilansować system gospodarowania odpadami komunalnymi i zaspokoić potrzeby finansowe w tym zakresie. Dodatkowo podwyżka ma na celu zmotywowanie mieszkańców oddających śmieci zmieszane do ich segregacji.

W ościennych gminach opłaty za wywóz nieczystości kształtują się na podobnym poziomie. W Kobylnicy wynoszą one 13 i 26 złotych, a w Gminie Słupsk 12 i 22 złote w wypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.