Grali Sprawni Razem

0

W hali Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem w futsalu chłopców rocznik 2002.

Coraz mniejsze zainteresowanie sportem daje się zaobserwować wśród młodzieży specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych. Przykładem były ostatnie rozgrywane w Słupsku Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem w futsalu, w których uczestniczyły zespoły z Gdańska, Człuchowa, Czerska i Słupska. Nie przystąpiły do rozgrywek drużyny wcześniej zgłoszone z Gdyni, Lęborka, Wejherowa i Chojnic.

Przyjechały cztery najlepsze zespoły, które systematycznie uczestniczą w turniejach piłki nożnej – mówi Wiesław Romański, organizator mistrzostw. – Impreza jest sponsorowana przez słupski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wycofały się z turnieju cztery drużyny i są tego różne przyczyny. Albo jest coraz mniej młodzieży w szkołach specjalnych, albo brakuje pieniędzy na dojazd do Słupska. Coraz mniej drużyn startuje w imprezach na szczeblu okręgowym czy ogólnopolskim. Bywa, że nie odbywają się zawody wojewódzkie a pamiętam czasy, w których do Słupska na zawody ogólnopolskie przyjeżdżało szesnaście województw. Zaczynałem w 2004 roku biegami przełajowymi, a w kwietniu przyszłego roku będę miał trzydziestą organizowana przeze mnie imprezę. Będzie to ogólnopolski turniej piłki nożnej dziewcząt. Coraz trudniej o organizacje takich imprez. Dzieci niepełnosprawne uczą się w szkołach z oddziałami integracyjnymi i trudno je zebrać w jednym miejscu.

Do tej pory to Słupsk należał do faworytów rozgrywek. Jak zaznaczył Wiesław Romański, nauczyciel wychowania fizycznego, w tym turnieju gra całkiem nowy zespół i wywalczenie czołowego miejsca będzie bardzo trudne. Za faworytów uchodzić będą drużyny z Czerska i Gdańska.

Słupszczanie, jako gospodarze turnieju okazali się bardzo gościnni. Nie wygrali żadnego spotkania. Zwycięzcą została i tytuł mistrzowski zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 z Gdańska. Gdańszczanie wygrali 9:0 z gospodarzami, pokonali 2:1 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Człuchów oraz zremisowali 3:3 z Zespołem Szkół Specjalnych z Czerska. Miejsce drugie zajął Czersk, który wygrał ze Słupskiem 3:0, a w meczach z Człuchowem i Gdańskiem zremisował. Jedno zwycięstwo odniósł i trzecie miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Człuchowa. (opr. rkh)