K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Porodówka w lutym

0

Po 18 latach funkcjonowania w Ustce oddział położniczo-ginekologiczny powraca do Słupska. W lutym 2018 roku planowane jest uruchomienie porodówki i neonatologii w słupskim szpitalu.

Koszt inwestycji wynosi 15 milionów złotych, w tym kredyt w wysokości 11,6 miliona złotych oraz kwota 3,4 miliona złotych pochodząca ze środków własnych szpitala. Jak informuje Marcin Kuchmacz, dyrektor ds. technicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, nie zmienia się powierzchnia, jaką oddział będzie miał do dyspozycji, ale w sposób zasadniczy zmienią się warunki hospitalizacji. Do najważniejszych należy poprawa bezpieczeństwa pacjentek i noworodków, gdyż na miejscu są lekarze specjaliści z różnych dziedzin medycyny oraz SOR. Inna kwestia to wygląd pomieszczeń i ich przyjazny wystrój. Kto chociaż raz był na porodówce przy ulicy Kopernika w Słupsku, ten wie, jak przytłaczające wnętrza miał tamten oddział. Ale to kwestia czasów i ówczesnych możliwości. Teraz projektantka wnętrz dostała wolną rękę w planowaniu szpitalnej przestrzeni, chociaż nie zmieni się ani liczba łóżek, ani metraż. Na oddziale znajdą się 52 miejsca przeznaczone dla pań, które korzystać będą z opieki medycznej. Dla mam z nowo narodzonymi dziećmi przewidzianych jest 20 łóżek. Oprócz tego 10 stanowisk wzmożonego intensywnego nadzoru noworodków zaplanowano na oddziale neonatologicznym. Osobno funkcjonować będzie oddział ginekologiczny. W Ustce natomiast pomieszczenia po przenoszonych do Słupska położnictwie i ginekologii zaadaptowane zostaną do wymogów oddziałów dermatologii, rehabilitacji ogólnoustrojowej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla seniorów.

W szpitalnych salach uwagę przyciągają pogodne tapety, których rolą jest poprawa nastroju rodzących. Jest jasno, przestrzennie, każda sala ma własną toaletę i łazienkę.

Powstający w Ustce oddział, na którym przebywać będą pacjenci w zaawansowanym wieku, niewymagający leczenia szpitalnego, ale którymi z różnych względów – także medycznych czy społecznych – nie może zajmować się rodzina, ma docelowo dysponować nawet 40 łóżkami. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, ale na razie możliwości finansowe szpitala są ograniczone. Podobny zakład z 40 miejscami działa już przy Poliklinice MSW przy ulicy Lelewela w Słupsku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.