K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wojskowa edukacja

0

7. Brygada Obrony Wybrzeża czynnie bierze udział w rozwoju oferty edukacyjnej lokalnej oświaty. Jednostka właśnie podpisała kolejne porozumie o współpracy ze słupskimi szkołami.

Służba w strukturach wojskowych cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Magnesem przyciągającym młodych do pójścia w kamasze są pewna praca i stabilne wynagrodzenie. W szkołach jak grzyby po deszczu pojawiają się klasy mundurowe, a 7. Brygada Obrony Wybrzeża aktywnie uczestniczy w profilowaniu zawodowym uczniów. Tym razem umowę o współpracy wojskowi podpisali z dwoma słupskimi liceami i szkołą z Redzikowa.

Możemy prowadzić zajęcia na strzelnicy, prezentować nasz sprzęt, broń, ale i możemy uczestniczyć w przedsięwzięciach, które odbywają się w szkołach – podkreśla płk dypl. Rafał Ostrowski, dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Zgodnie z porozumiem jednostka w każdej ze szkół będzie wypełniać inne zadania. W popularnym Rolniczaku żołnierze skupią się na celach edukacyjnych.

Na pewno będziemy starali się wykorzystać jednostkę, aby pomogła nam przy realizacji programu z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa, gdzie występują elementy wojskowego wychowania patriotycznego – mówi Iwona Wojtkiewicz, dyrektorka Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

Dużo praktyczniejsze zajęcia zostaną przeprowadzone z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego. Młodzież skorzysta z wojskowej strzelnicy i weźmie udział w lekcjach samoobrony. Szkoła chce wprowadzać te elementy kształcenia, które otworzą młodzieży furtkę do kariery wojskowej.

– Nabór do klas wojskowych prowadzimy od pięciu lat. Co roku taką edukacją zainteresowanych jest kilkanaście osób. Uczniowie, którzy kończą kursy w ramach klas mundurowych – mam na myśli spadochronowy, nurkowy i strzelecki – po otrzymaniu specjalnego zaświadczenia mają ułatwioną drogę, aby dalej kształcić się w tym kierunku – podkreśla Jolanta Węgielnik, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Słupsku.

Przygotowania do współpracy między 7. Brygadą Obrony Wybrzeża i szkołami zaczną się na początku roku. Realizacja planu ruszy jednak pełną parą dopiero we wrześniu. Jednostka podobne umowy zawarła też z szkołami z Lęborka.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.