K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Żywnościowa zbiórka zakończona

0

W Lęborku zakończono zbiórkę produktów żywnościowych dla polskich kombatantów na Kresach. Obecnie działacze lokalnego porozumienia środowisk patriotycznych i obywatelskich przygotowują paczki. Zostaną one odebrane przez organizatorów akcji, czyli Stowarzyszenie Odra-Niemen.

W tym roku do ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom – Paczka Świąteczna dla Kombatantów na Kresach” przyłączyła się Reduta Lębork, czyli lokalne porozumienie środowisk patriotycznych i obywatelskich. W zbiórkę produktów żywnościowych włączyli się mieszkańcy miasta i jego okolic.

Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, a na terenie Lęborka koordynuje ją Reduta Lębork – mówi Jarosław Gryń z Reduty Lębork. Akcja spotkała się z naprawdę dużym zainteresowanie, Zebraliśmy dużo żywności dla kombatantów. Jesteśmy zadowoleni i pragniemy serdecznie podziękować lęborczanom za zaangażowanie.

Z roku na rok na Kresach Wschodnich żyje coraz mniej byłych żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Roman Klassa z Reduty Lębork mówi, że według posiadanej przez niego wiedzy jest ich ponad stu dwudziestu. Mieszkają oni w okolicach Wołkowyska na Białorusi i na terenie Wileńszczyzny. Akcję wsparła duża grupa ludzi młodych – chociażby drużyny harcerskie czy uczniowie liceum dla dorosłych. Zdaniem R. Klassy jest to dowód na to, że o tych ludziach trzeba pamiętać i o nich mówić. Są pozostawieni sami sobie na dawnych terenach II Rzeczypospolitej.

Akcja może nie jest taka medialna, jak Świąteczna Paczka, ale powoli też się przebija z tym, co robią środowiska związane ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen. Ale wspomnieć też trzeba o organizacji Civitas Christiana, od której pomysł wyszedł – dodaje R. Klassa.

Obecnie produkty są pakowane i zostaną przekazane Stowarzyszeniu Odra-Niemen, które zajmie się ich dostarczeniem do polskich kombatantów żyjącym poza granicami naszego kraju. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.