K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Fortepiany do remontu

0

Słupski Ośrodek Kultury prowadzi zbiórkę pieniędzy na renowację dwóch wysłużonych fortepianów koncertowych. Na odnowienie blisko pięćdziesięcioletnich instrumentów potrzeba kilku tysięcy złotych.

Fortepiany marki Calisia od lat służą w Słupskim Ośrodku Kultury do celów edukacyjnych i koncertowych. Umożliwiają prowadzenie warsztatów artystycznych dla wychowanków, a przy specjalnych okazjach wykorzystywane są przez profesjonalnych muzyków. Ząb czasu i tysiące godzin gry odcisnęły się jednak na kondycji instrumentów, które teraz potrzebują gruntownego remontu. Przekonują o tym ostatnie doświadczenia organizatorów imprez muzycznych, jednak – przyznaje dyrektor SOK-u Jolanta Krawczykiewicz – placówka nie jest w stanie z własnych zasobów wysupłać 5 tysięcy na podstawową renowację fortepianów.

Dlatego zwracamy się więc do tych z państwa, którzy przychodzą do nas na koncerty, korzystają lub korzystali z naszych warsztatów. Wpłaty już od 5 złotych można umieszczać na www.wspieramkulture.pl. „Renowacja skarbów” – tak nazywa się nasz projekt – informuje szefowa Słupskiego Ośrodka Kultury.

Instrumenty jeszcze nigdy nie były poddawane odnowie. Jedyne prace, które przy nich przeprowadzano, to rutynowe strojenie. Tragiczny stan techniczny fortepianów odbija się także na jakości samych występów. Młodzi adepci muzyki, zamiast uczyć się gry, walczą z mankamentami klawiszy, a zaproszeni artyści kręcą nosem, widząc takie narzędzie pracy.

I w jednym, i w drugim wypadku jest wstyd – mówi Jolanta Krawczykiewicz. – Bo młody człowiek, który powinien mieć dostarczony sprzęt i zapewnione takie warunki, aby nie musiał się z niczym borykać, nie radzi sobie często, a profesjonalista – poradzi sobie, ale się krzywi, zdegustowany tym, co dostał.

Kupno nowych fortepianów wykracza daleko poza możliwości finansowe Słupskiego Ośrodka Kultury. Koszt jednego instrumentu to wydatek rzędu 250 tysięcy złotych, dlatego zdecydowano się na tańszą opcję. Zbiórka pieniędzy będzie trwać do 15 lutego lub do osiągnięcia założonej kwoty.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.