K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Opóźniony remont

0

Opóźnia się zakończenie remontu słupskiego ratusza, jaki zalecił magistratowi konserwator zabytków. Wykonawca ma zapłacić karne odsetki, a przyczyną opóźnień jest niesprzyjająca aura.

Renowację starych murów zalecił wojewódzki konserwator zabytków, który wskazał urzędnikom najbardziej zagrożone miejsca na ścianach budynku i wewnątrz niego. Remont takiego zabytku nie jest prosty. Samej galanterii murarskiej – na przykład kafli dachówkowych na budynku głównym i ratuszowym ogrodzeniu – jest kilkadziesiąt rodzajów. Ratusz powstał na przełomie wieków XIX i XX, liczy więc sobie ponad 116 lat. W związku z tym jego wystrój powinien być dostosowany do tak dostojnego wieku, tymczasem nawet na korytarzach widać, że nie zawsze jest z tym najlepiej, jak np. w tej wnęce ze zdjęciem i półkami z hipermarketu. Na klatce schodowej i na korytarzu poprzyklejano bezpośrednio do ścian fotografie na sztywnych podkładkach, w tym przypadku – wizerunki honorowych obywateli miasta. Wygląda to, jak szkolna gazetka szkolna i nijak się ma do zabytkowego wnętrza. Najwyraźniej brakuje fachowego oka, które czuwałoby nad zachowaniem pięknej, neogotyckiej atmosfery tej budowli, by nie zginęło to, co odzyskano po naroślach realnego socjalizmu.

Koszt remontu całego obiektu, z pełnym szacunkiem dla jego historii, specjaliści obliczyli na blisko 15 milionów złotych. Oczywiście miasta nie stać na jednorazowe wyłożenie takiej kwoty, dlatego renowacja zabytku przebiegać ma etapami. Do końca grudnia minionego roku miał się zakończyć ten pierwszy, ale obfitująca w deszcze ubiegłoroczna pogoda nie pozwoliła na szybkie zakończenie prac murarsko-tynkarskich. Ich koszt, rozłożony na trzech wykonawców, ma zamknąć się w 1,7 miliona złotych, minus karne odsetki za opóźnienie. Trzeba przyznać, że budowlańcy pracowali nawet w święta, żeby zdążyć na czas, ale nie udało się – podobnie jak elektrykom, którzy mieli założyć iluminację LED-ową ratusza do końca grudnia 2017 roku. Tutaj jednak – informuje sekretarz miasta Iwona Wójcik – nie ma ich winy, bo długo trwały rozmowy na temat rozwiązań technicznych. Ten element wizerunku magistratu ma być oddany do użytku z końcem stycznia tego roku.

Obecnie prace remontowe trwają jeszcze wewnątrz budynku, a konkretnie na głównej klatce schodowej oraz na dziedzińcu, natomiast mały ratusz już jest po remoncie systemu wentylacyjnego, balkonu oraz chodnika przed wejściem do od strony ulicy Anny Łajming.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.