K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Energa Cup Junior

0

W hali Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża w Słupsku odbył się I Turniej Energa Cup Junior Szkółek Piłkarskich. Zwycięzcą turnieju został zespół Junior Football Academy z Przechlewa.

To pierwsza impreza Akademii Piłkarskiej „Energa” Gryf Słupsk S.A, która powstała we wrześniu 2017 roku. Turniej organizowany był z myślą o młodych adeptach, którzy uczą się sztuki piłkarskiej w szkółkach piłkarskich regionu słupskiego. Paweł Kryszałowicz, wiceprezes Gryfa Słupsk S.A. przyznał, że uczą się również organizatorzy. Jednym z wniosków jest i to, że na boisku powinno być o jednego zawodnika mniej w każdej drużynie. Sponsorująca słupski klub Grupa Energa postawiła przed nim zadanie upowszechniania piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. I to się dzieje, a po radości młodych piłkarzy widać, że ta forma aktywności jest im potrzebna.

W zmaganiach turniejowych uczestniczyło blisko 160 młodych adeptów piłkarstwa rocznika 2009 i młodszych z dziesięciu klubów. Młodzi piłkarze rywalizowali w dwóch grupach w systemie każdy z każdym. Następnie w systemie pucharowym rozgrywano mecze półfinałowe, mecze o kolejne miejsca w turnieju i finał. Mimo, że na boisku grali mali piłkarze, to każdemu spotkaniu towarzyszyły wielkie emocje, zarówno na ławkach rezerwowych, jak i na trybunach. Każdy strzelony gol wywoływał okrzyki radości, a stracona bramka smutek, a niekiedy nawet łzy. Wiktoria z AP Gryf Słupsk S.A. uprawia piłkę zaledwie od trzech miesięcy, ale nie mogła ukryc smutku z powodu przegranej. Przeciwnik okazał się silniejszy. Natomiast Michał, kapitan drużyny Orły Dębnica Kaszubska był po jednym zwycięstwie i jednej porażce pełen nadziei na końcowy sukces. Podobną wiarę wyrażali Kacper i Xavier z AP Gryf I Słupsk S.A.

Mimo wielkiej ambicji i woli walki nie udało się awansować do półfinałów młodym piłkarzom pierwszej drużyny Gryfa. Po dwudziestu rozegranych meczach fazy grupowej w półfinałach znalazły się zespoły: Akademia Piłkarska Słupia Kobylnica, Victoria Słupsk, Orły Dębnica Kaszubska i Junior Football Academy Przechlewo. Pierwszy półfinał pomiędzy zespołami Victorii Słupsk a Akademią Piłkarską Kobylnica zakończył się wygraną drużyny Victorii 2:0. Zdobywcą obydwu bramek był Karol Borecki. W drugim półfinałowym starciu Junior Football Academy pokonał 4:0 Orły Dębnica Kaszubska. W finale spotkały się najlepsze drużyny turnieju – Victoria Słupsk i Junior Football Academy Przechlewo. Dwa do zera wygrali młodzi adepci z Przechlewa i to oni zostali zwycięzcami pierwszego Turnieju Energa Junior Cup. Mecz o trzecie miejsce pomiędzy zespołami z Kobylnicy i Dębnicy Kaszubskiej zakończony bezbramkowo i o zwycięstwie musiały zadecydować rzuty karne. Więcej zimnej krwi zachowali młodzi piłkarze Dębnickich Orłów i to oni zajęli trzecie miejsce.

Gospodarze w rywalizacji turniejowej nie odegrali znaczącej roli, nie zajęli czołowych miejsc, ale jak zaznaczył Paweł Kryszałowicz najważniejsze, że wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i już czekają na kolejne turnieje. Należy tu dodać, że zajęcia dla dzieci w Akademii Piłkarskiej Gryfa są bezpłatne. Paweł Kryszałowicz podkreślił, że to były pierwsze mecze podopiecznych klubu. Dopiero zaczynaja swoją piłkarska przygodę.

Na miejscach od piątego do dziesiątego uplasowały się drużyny: Orliki Kończewo, AP Energa Gryf I Słupsk S.A., Piłka w Bramce Słupsk, Football Academy Słupsk, AP Energa Gryf II Słupsk S.A. i Futbolaki Słupsk.

W turnieju uczestniczyły również dziewczęta, które były wyróżniającymi się zawodniczkami w swoich zespołach. Wiktoria z AP Energa Gryf Słupsk S.A zdobyła tytuł najwaleczniejszej w całym turnieju, Ola z zespołu Orliki Kończewo była filarem obrony i pewnym wykonawcą rzutów wolnych, a Iga z Piłka w Bramce Słupsk zachowywała spokój nawet w obliczu przewagi liczebnej przeciwników. Tytuł króla strzelców zdobył Karol Borecki. Najlepsze zespoły otrzymały puchary i nagrody, a wszyscy zawodnicy medale. Był też dla zawodników posiłek i owoce, które przygotowała firma Pyszne Jedzonko oraz hurtownia warzyw i owoców Jarząbek. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.