K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Foliowy problem

0

Foliowe opakowania i w dodatku w ogromnej ilości można zobaczyć praktycznie w każdym kontenerze na odpady komunalne na terenie Lęborka. Jest to jednak ogólnopolski problem. Ograniczać użycie toreb na zakupy z tworzywa sztucznego mają zmiany w przepisach prawa.

Od Nowego Roku przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego jest obowiązany pobierać opłatę recyklingową od nabywających lekką torbę z tworzywa sztucznego na zakupy.

Ustawa o gospodarce opakowaniami, która weszła w życie 1 stycznia wprowadziła szereg zmian – mówi Agnieszka Kozłowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska w lęborskim ratuszu. – Jedną z nich jest naliczanie opłaty za wydawanie detalicznym odbiorcom towarów w reklamówkach.

Nieodpłatne będą jedynie bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako opakowanie żywności luzem. Naczelnik Agnieszka Kozłowska ma nadzieję, że wprowadzenie tej opłaty wyrobi w klientach sklepów nawyk zabierania ze sobą toreb na kupowane towary.

Foliowy problem jest szczególnie widoczny w pojemnikach na odpady komunalne. Tego typu wyroby są niebezpieczne dla środowiska, bo ich rozkład może trwać nawet 500 lat! (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.