K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Łatwiej kupisz bilet

0

Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku chce w tym roku wprowadzić ułatwienia dla swoich pasażerów. W autobusach mają pojawić się nowoczesne kasowniki z możliwością płacenia za przejazd kartami bankowymi.

Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku wspólnie z Zarządem Infrastruktury Miejskiej od kilku lat rozwija system elektronicznych płatności. W tym roku planowane jest wprowadzenie nowoczesnych kasowników, obsługujących karty płatnicze. Byłyby one dopełnieniem istniejącego już systemu kupowania biletów za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Chcielibyśmy w roku 2018 dać naszym pasażerom możliwość płatności elektronicznych za bilety jednorazowe – mówi Anna Szabłowińska, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku. – Dlatego przystąpiliśmy do precyzowania specyfikacji dotyczących tych urządzeń, które znajdą się we wszystkich naszych autobusach.

Działanie kasowników jest bardzo proste. Do urządzenia wystarczy zbliżyć naszą kartę, a ono, pobierając opłatę, zapisuje na niej informację o dokonanej transakcji. W przypadku kontroli kartę przykładamy do czytnika konduktora, który sprawdzi, czy kupiliśmy bilet.

Takie rozwiązanie znacznie ułatwiłoby życie pasażerom. Obecnie jest coraz mniej punktów i kiosków, gdzie można kupić karnety komunikacji miejskiej lub znajdują się one w znacznej odległości od przystanku. Zyskają na tym także kierowcy autobusów. Nie będą już musieli tracić czasu na wydawanie biletów podróżnym, ryzykując przy tym opóźnienie przejazdu na trasie. Zgodnie z danymi ZIM-u co trzeci karnet kupowany jest właśnie bezpośrednio u kierowcy.

Podobny system z powodzeniem funkcjonuje od roku w Łodzi. Prognozowany koszt wdrożenia w Słupsku kasowników obsługujących płatności elektroniczne wynosi około 400 tysięcy złotych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.