K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zmiany dla kierowców

1

W 2018 roku w życie wejdą nowe przepisy w ruchu drogowym. Zmiany będą dotyczyć zwłaszcza świeżo upieczonych kierowców – zaczną ich obowiązywać terminowe szkolenia i okres próbny.

Nadchodząca wiosna upłynie pod znakiem małej rewolucji w przepisach o ruchu drogowym. O ile doświadczeni kierowcy nie odczują zmian, to ci, którzy zamierzają dopiero zdać egzamin na prawo jazdy, będą musieli nauczyć się przestrzegania nowych zasad. Najistotniejsze z nich dotyczą wzięcia pod lupę nowych użytkowników dróg. Każdy, kto otrzyma po 4 czerwca dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu, zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym, w którym pomiędzy 4. a 8. miesiącem musi poddać się tzw. kursowi reedukacyjnemu. Podczas takich zajęć kierowcom będą przypominane m.in. przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego czy wiadomości z zakresu badań psychologicznych dla kierowców. Elementy te będą realizowane w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w postaci dwóch godzin teorii i praktyki.

Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania dokumentu obowiązywać będą specjalne ograniczenia prędkości – do 50 km/h w obszarze zabudowanym, nie więcej niż 80 km/h poza obszarem zabudowanym i maksymalnie 100km/h na autostradzie. Także przez okres 8 miesięcy od zdania egzaminu nie będzie można zatrudnić się jako kierowca zawodowy. Ale to nie koniec nowości. Nowicjuszy za kółkiem czeka obowiązek oznakowania swojego samochodu specjalnym znakiem zielonego listka. To czytelna informacja dla służb i pozostałych uczestników ruchu drogowego, że samochodem jedzie świeżo upieczony kierowca. Nowe przepisy wprowadzają też o wiele surowsze podejście do popełnianych przez nowych kierowców wykroczeń.

Jeżeli przez okres dwóch lat popełnią oni wykroczenie, podlegać będą kursowi reedukacyjnemu – mówi Zbigniew Wiczkowski, dyrektor WORD w Słupsku. – Jeśli natomiast tych wykroczeń będzie więcej lub pojawią się przestępstwa drogowe, to może dojść do zatrzymania prawa jazdy i wtedy nie pomoże już żaden kurs reedukacyjny, tylko od początku, jak wszyscy nowi kierujący, będą oni musieli przejść całą szkołę jazdy od początku.

Na kurs reedukacyjny zostaną także skierowani wszyscy, którzy przekroczą maksymalną liczbę 24 punktów karnych. Osoby od lat zajmujące się szkoleniem kandydatów na kierowców pozytywnie oceniają kierunek zmian. Uważają, że to krok w stronę poprawienia bezpieczeństwa na krajowych drogach.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. A ile te kursy będą kosztować? Bo myślę ze to jest kolejny przekręt aby word- y i państwo mogły zrobić dodatkowe pieniądze