K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

ZSI z życiem

0

Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku odebrał specjalny Certyfikat Pomorskiej Szkoły z Życiem. To wyróżnienie dla uczniów i kadry pedagogicznej za włączenie się w akcję zachęcającą do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Fundacja DKMS nagrodziła Zespół Szkół Informatycznych za organizację akcji „Komórkomania”. Jej zadaniem było szerzenie wiedzy wśród uczniów o tym, jak wygląda przeszczep komórek macierzystych, a celem podstawowy zachęcenie młodzieży do zostania dawcą szpiku kostnego.

Bardzo często jest tak, że nawet jeśli chcemy pomóc innym ludziom, nie bardzo wiemy, jak to zrobić – mówi Robert Zając, dyrektor administracyjny ZSI w Słupsku – bądź boimy się, że niesienie przez nas pomocy może skończyć się dla nas jakimiś złymi skutkami zdrowotnymi. Nam chodziło o to, aby przekazać ideę na zewnątrz, uświadomić ludzi i zachęcić ich do oddania szpiku.

Akcji „Komórkomania” towarzyszyła szkolna kampania edukacyjna. Uczniowie w przygotowanych przez siebie prelekcjach przekonywali swoich rówieśników do zarejestrowania się bazie potencjalnych dawców.

Przychodziliśmy do każdej klasy, odtwarzaliśmy prezentację i wyjaśnialiśmy osobom, które są w naszym wieku, jak ważna jest pomoc, co to jest szpik kostny i w jakim celu jest pobierany – mówi Michał, uczestnik akcji.

Inicjatorzy „Komórkomanii” obalali przy tym powszechnie panujące mity na temat transplantacji szpiku. A tych – przyznaje Agnieszka, uczennica ZSI – było bardzo dużo. Część młodych ludzi myślała, że pobieranie szpiku polega na zupełnie czymś innym, niż jest w rzeczywistości. – W 80 procentach to pobieranie komórek macierzystych z krwi, jedynie w 20 procentach dokonuje się tego z kości biodrowej. Większość sądziła, że odbywa się to w sposób operacyjny bądź też inny inwazyjny – mówi Agnieszka.

Dzięki ich wysiłkom na liście potencjalnych dawców szpiku kostnego pojawiło się ponad 30 nowych osób – pełnoletnich uczniów i pracowników szkoły. Organizatorzy zachęceni sukcesem chcą pójść za ciosem i w przyszłości planują przygotować kolejne działania wspierające ten szczytny cel.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.