K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Orszak Trzech Króli

0

Blisko dwa tysiące osób zgromadził w minioną sobotę Orszak Trzech Króli. Wierni z biskupem pomocniczym Krzysztofem Włodarczykiem na czele przeszli przez Słupsk tradycyjną trasą – od kościoła św. Maksymiliana do placu Zwycięstwa.

Święto Trzech Króli, epifaniczna uroczystość, której celem jest uczczenie objawienia się Boga człowiekowi, należy do najstarszych świąt Kościoła katolickiego. Według ewangelii św. Mateusza w ten dzień przybyli do Betlejem trzej mędrcy ze Wschodu, by oddać pokłon Chrystusowi. W pierwszych latach chrześcijaństwa ten dzień obchodzony był jako dzień Bożego Narodzenia, dopiero w IV wieku n.e. zaczęto je obchodzić jako święto niezależne od narodzenia Pańskiego. W powojennej Polsce siłą rozpędu z przedwojnia 6 stycznia był dniem wolnym od pracy do roku 1960, kiedy to Sejm PRL zmienił to specjalna ustawą. Przywrócono je w roku 2011. Ulicami Słupska orszak Trzech Króli wędrował po raz piąty. Rokrocznie organizuje go parafia św. Maksymiliana Kolbego. Tym razem w orszaku wziął udział Krzysztof Włodarczyk, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Tegoroczne obchody święta Trzech Króli przebiegały pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, co oznacza, że Chrystus narodził się, aby zbawić wszystkich. W swoim wystąpieniu biskup Krzysztof Włodarczyk podziękował słupszczanom za orszak i za wspólnotę w wyznawaniu, iż „Bóg jest miłością”. To dzięki niej Chrystus zwyciężył śmierć, grzech i szatana. Święto Trzech Króli jest ostatnim w cyklu świąt związanych z Bożym Narodzeniem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.