K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jadłodzielnia dla wszystkich

0

W krajach rozwiniętych marnowanie dobrej żywności to powszechne zjawisko. Dzięki inicjatywie Centrum Integracji Społecznej zamiast wyrzucać jedzenie, będzie można się nim podzielić z potrzebującymi.

Po sukcesie akcji „Wymiana ciepła”, w ramach której można przekazać niepotrzebne ubranie, CIS ruszyło z kolejną społeczną inicjatywą. Już niedługo zostanie uruchomiona jadłodzielnia, umożliwiająca dzielenie się żywnością. Koło budynku przy ulicy Jaracza ustawiono już chłodziarkę i szafę, gdzie każdy będzie mógł zostawić lub zabrać ze sobą coś do jedzenia.

Zasady są bardzo proste – mówi Monika Zenik-Krupień, kierownik Centrum Integracji Społecznej – dzielimy się tym, co sami byśmy zjedli. Jeżeli mamy produkty z aktualnym terminem ważności, a wiemy, że już ich nie zjemy, możemy przynieść je do jadłodzielni i nimi się podzielić. To jedzenie dla każdego: dla osób bezdomnych, seniorów, uczniów i studentów, którzy zapomnieli kanapki, a tu mogą przyjść i zabrać coś dla siebie.

Jadłodzielnia posiada swój własny regulamin. Żywność, co oczywiste, nie może być przeterminowana i musi nadawać się do spożycia. Nie wolno też dzielić się niektórymi produktami – np. alkoholem, świeżym mięsem i jajami. Natomiast produkty przyrządzone samodzielnie, takie jak np. ciasta, muszą być oznaczone poprzez podanie daty ich wykonania oraz składu. Żywności zakupionej w sklepie nie trzeba dodatkowo opisywać, wystarczą informacje handlowe zawarte w metkach producentów.

Punkt wymiany żywności będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 15. Jadłodzielnia oficjalnie zostanie otwarta 15 stycznia.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.