K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lęborskie skarby inwestycyjne

0

Przez najbliższe miesiące część ulicy Waryńskiego w Lęborku zostanie wyłączona z ruchu. Zamknięcie ulicy związane jest z jej gruntowaną przebudową w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”.

Nowa organizacja ruchu będzie obowiązywała na ulicy Waryńskiego w Lęborku. Utrudnienia dla użytkowników ruchy drogowego w tym rejonie miasta wynikają z planowanej przebudowy jezdni i chodników oraz mostu nad Kanałem Młyńskim.

Przebudowana zostanie płyta mostu – mówi Alicja Zajączkowska, doradca burmistrza Lęborka. – Mostek drewniany jest już wyeksploatowany, z nośnością ograniczoną do 5 ton. Trzeba to wszystko zmienić. Położona zostanie płyta żelbetowa. Część nawierzchni, do murów obronnych, będzie asfaltowa, a pozostała część utrzymana zostanie w tym samym stylu, czyli kostka granitowa. Już jest podpisana umowa z wykonawcą. Termin zakończenia to 31 maja. Chcielibyśmy, żeby to wszystko jak najszybciej się zakończyło. Szybciej moglibyśmy przystąpić do innych realizacji w taki sposób, by było jak najmniej utrudnień dla mieszkańców.

Inwestycja na ulicy Waryńskiego będzie realizowana przez Przedsiębiorstwo Budowlane Wiesław Wójcik z Lęborka. To tylko część z wielu działań przewidzianych w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Pieniądze na to zadanie miasto otrzymało z programu operacyjnego województwa. Wartość całego projektu to ponad 13 milionów, a dotacja zamyka się kwotą 7 milionów.

Sześćdziesiąt procent stanowi dofinansowanie i jakoś musimy ten cały obszerny projekt zrealizować. Między innymi obejmuje on remont wieży Bismarcka, wież kościołów św. Jakuba i Korony, a także różne ulice – dodaje Alicja Zajączkowska.

Oprócz Waryńskiego remontem zostaną objęte, między innymi, ulica Armii Krajowej (z fragmentami przyległych ulic Chodukiewicza, Przyzamcze, plac Pokoju) oraz fragment murów obronnych przy Przymurnej. Zagospodarowany zostanie także skwer między ulicą Przymurnej nad rzeką Łebą. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.