K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Reaktywacja straży miejskiej

0

Wszystko wskazuje na to, że Straż Miejska w Łebie zostanie reaktywowana. W 2015 roku umundurowana formacja została rozwiązana. Obecnie trwa nabór na stanowisko komendanta. Strażnicy będą pełnili służbę na terenie nadmorskiego kurortu.

Ponad dwa lata temu w Łebie podjęto decyzję o rozwiązaniu straży miejskiej. Obecnie prowadzony jest nabór strażników, w tym komendanta, którzy swoją pracę mają rozpocząć jeszcze przed tegorocznym sezonem turystycznym.

W biuletynie informacji publicznej jest zamieszczone ogłoszenie o otwartym naborze na stanowisko komendanta straży miejskiej – mówi Piotr Krupiński, sekretarz i zastępca burmistrza Łeby. Reaktywacja straży z jednej strony, ale też całkowicie inne plany i założenia funkcjonowania straży miejskiej w Łebie. Podstawowym jej celem będzie edukacja i prewencja. Bloczek mandatowy powinien być stosowany, w miarę możliwości, jak najrzadziej. Nie chodzi o to, że straż miejska generowała dochody, ale żeby dbała o ład, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Zwłaszcza w sezonie letnim, gdy miasto rozrasta się do niebotycznych rozmiarów. Zbliża się sezon, mamy od ubiegłego roku strefę płatnego parkowania. Doświadczenie pokazuje, że pojawienie się tej strefy rozluźniło centrum miasta jeśli chodzi o liczbę parkujących aut. Problem pojawił się na obrzeżach miasta i jest to duże pole do popisu dla straży miejskiej. Każdego roku turystów jest coraz więcej i zapewnienie porządku przy współpracy z policją przekracza nasze możliwości. Dlatego, pomimo dużego zaangażowania służb mundurowych, zdecydowaliśmy się na powołanie straży miejskiej.

W ciągu roku liczba osób wykonujących swoje obowiązki w ramach umundurowanej formacji będzie ulegała zmianie. W sezonie letnim będzie – razem z komendantem – ośmiu funkcjonariuszy, natomiast po sezonie pozostanie komendant i jeden strażnik. Władzom miasta chodzi o to, aby jak najwięcej czasu poświęcali oni prewencji i edukacji. Chodzi o to, żeby te osoby, poza standardowymi działaniami, wyszły też do społeczeństwa i pokazały tę lepszą, bardziej przyjazna twarz służb mundurowych. Nakładanie mandatów niewiele daje, natomiast edukacja od najmłodszych lat sprawia, że młodzież inaczej się zachowuje. Ma świadomość, co wolno, czego nie wolno.

Nie chcemy, że straż miejska była tym elementem, który negatywnie odbija się na wizerunku miasta. Maja to być osoby zaangażowane w życie miasta, edukujące, a nie karzące – zapewnia Piotr Krupiński.

Urząd Miejski w Łebie w swojej strukturze będzie posiadał straż miejską. W związku z tym, będą to osoby bezpośrednio podlegające burmistrzowi miasta. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.