K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Akwapark w budowie

1

Akwapark „Trzy Fale” znowu stał się placem robót budowlanych. Zanim jednak wyłoniony w przetargu wykonawca rozpocznie prace wykończeniowe, musi przystąpić do drobnych wyburzeń.

Pod koniec grudnia podpisano opiewającą na 32 miliony złotych umowę na dokończenie Parku Wodnego „Trzy Fale”. Obiekt, który planowano udostępnić mieszkańcom w 2012 roku, pięć lat czekał na wznowienie prac budowlanych. Paradoksalnie roboty rozpoczęły się jednak od wyburzeń wewnątrz akwaparku.

W strefie fitness, powiększonej swego czasu niezgodnie z planem funkcjonalno-użytkowym, konieczne jest usunięcie części ścian oraz skucie płytek, których wzoru na dokończenie wykończeń po tak długiej przerwie w budowie nie można już dostać na rynku.

Przeróbki mają obniżyć koszty funkcjonowania i dostosować obiekt do realnych potrzeb miasta. Prace rozbiórkowe powinny zakończyć się w przeciągu kilku tygodni. Właściwe roboty wykończeniowe zaczną się na początku lutego. Wtedy to wykonawca zabierze się za położenie instalacji elektrycznej oraz murowanie i malowanie ścian. Najważniejsza jest jednak naprawa dachu, którego poszycie znajduje się w katastrofalnej kondycji.

Poszycie się i popsuło, i od początku było nieadekwatnie zaprojektowane oraz wykonane w stosunku do wymogów, jakie niesie tego typu obiekt, gdzie jest duże zagrożenie korozją. Powinien być spełniony parametr C4 o odporności korozyjnej blach i całego mocowania, niestety wtedy został on przyjęty i zaakceptowany przez miasto na poziomie C2, czyli o dwie kategorie niżej. W wypadku obiektów o stuprocentowej wilgotności, dosyć agresywnym środowisku, wszelkie środki uzdatniania wody, chlor mogą powodować podwyższoną korozję. I to było już kwestionowane od początku, kiedy dwa lata temu zleciliśmy ekspertyzę specjalistom z Politechniki Gdańskiej – mówi Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska.

Koszty budowy akwaparku urosły dotąd prawie dwukrotnie. Szacuje się, że inwestycja zaczęta w 2011 roku ostatecznie może pochłonąć z kasy miasta ponad 100 milionów złotych.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz