K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zdrowa woda

0

Osad, jaki zobaczył na ściankach spłuczki toaletowej jeden z naszych widzów po jej otwarciu z powodu awarii mocno go przeraził. Jeśli coś takiego osadza się w spłuczce, która działa tylko jeden rok, to co my właściwie pijemy – pyta mieszkaniec Słupska.

Z pytaniem o możliwe zanieczyszczenia wody w mieście zwróciliśmy się do rzecznika prasowego Wodociągów Słupsk Przemysława Lipskiego. Nasz widz uważa bowiem, że podobne związki zawiera woda, którą spożywamy w herbatach, kawach, zupach i w ogóle w posiłkach. Czy nasze wnętrza są równie czarne jak ścianki tej spłuczki?

Woda, którą dostarcza spółka, nie jest wodą destylowaną. Oznacza to dokładnie tyle, że zawiera pewne ilości minerałów, w tym żelaza i manganu. Oczywiście pierwiastki te są bardzo silnie redukowane, natomiast niewielki ich ilości nadal obecne są w wodzie. Ale podobnie jak i inne minerały nie są one szkodliwe dla zdrowia – podkreśla Przemysław Lipski, rzecznik prasowy Wodociągów Słupsk.

Zdaniem przedstawiciela spółki woda w naszym mieście jest bardzo dobrej jakości, a powstałe osady mogą być skutkiem np. awarii i zatrzymania dostawy wody, a następnie ponownego jej załączenia. Zawsze w takiej sytuacji powierzchownie naruszone zostają wieloletnie złogi, jakie zalegają w każdej rurze wodociągowej, i to one tworzą ten nalot w spłuczce. Nie ma jednak to żadnego znaczenia w przypadku wody spożywczej, ponieważ ta użytkowana jest w cyklu ciągłym. Podobnego zdania jest Józef Pawluk ze słupskiego sanepidu.

Takie osady są charakterystyczne dla związków chemicznych, które znajdują się w wodzie, związków bezpiecznych dla ludzi. Najczęściej osady te towarzyszą związkom żelaza i manganu, rozpuszczonym w wodzie – mówi przedstawiciel sanepidu.

Józef Pawluk podkreśla, że woda do spożycia używana jest w zupełnie inny sposób i w innej częstotliwości, niż dzieje się to w toalecie, gdzie czasami zamknięta jest ona w zbiorniku kilka lub kilkanaście godzin. Oprócz tego często do spłuczek wrzucane są kostki czystości o różnym składzie i zabarwieniu. To również ma wpływ na wytrącanie się osadu. Sanepid na bieżąco monitoruje stan wody spożywczej w mieście. Badania te wykazują, że słupska woda jest bardzo dobrej jakości. Do jej picia prosto z kranu zachęcają również władze Słupska.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.