K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przebudzenie zimy

0

Zima przebudziła się na Pomorzu. Opady śniegu i temperatura, która waha się na pograniczu zera stopni Celsjusza, komplikują pracę służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie jezdni i chodników.

Zima do minionego wtorku dawała o sobie znać temperaturami nieco poniżej zera stopni i niewielkimi opadami śniegu. Efektem była głównie szadź osadzona na drzewach i krzewach. W miniony wtorek sypnęło śniegiem nieco więcej, natomiast w środę wieczorem najzimniejsza pora roku obficie pobieliła całe polskie Wybrzeże. Największa słupska firma zajmująca się zimowym utrzymaniem ulic ma do dyspozycji 4 pługopiaskarki z pługiem ciężkim, 7 pługosolarek, 6 ciągników z pługami i posypywarkami, 2 pojazdy z odkładniami, 2 ładowarki do piasku oraz 2 pługi dodatkowe. Ale nie wszystkie muszą w tej chwili pracować na ulicach, sytuacja bowiem nie jest krytyczna. Na ulice wyjechały więc przede wszystkim solarki i posypywarkosolarki.

Na jezdniach następuje przymarzanie śniegu. Od wczoraj, od godziny 20, do chwili obecnej rozrzuciliśmy około 130 ton soli – mówi Jan Gurgun, prezes PGK Sp. z o.o. w Słupsku. – W nocy spodziewamy się kolejnych opadów, ale prognozy są takie, że nie obędą one tak obfite, jak ostatnio. Ale jesteśmy przygotowani do podjęcia działań.

Oprócz sprzętu ciężkiego na ulicach pracuje 27 zamiataczy, którzy ręcznie oczyszczają przejścia dla pieszych i co trudniejsze – bo zmrożone – zakręty. Według większości dostępnych prognoz pogody opady śniegu możliwe są jeszcze w piątek, ale temperatura powietrza ma utrzymywać się powyżej zera. Czeka nas więc brodzenie przez śnieżną kaszę.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.