K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Co z domem Freundlicha?

1

Pomysł, aby dom, w którym mieszkał Otto Freundlich, urodzony w Słupsku malarz i rzeźbiarz wizjoner, przekształcony został w muzeum Słupska powstał dziewięć lat temu. Budynek z zewnątrz wyremontowano, mieszkańców wykwaterowano, ale muzeum tam nie będzie.

Otto Freundlich urodził się w 1878 roku w Słupsku. Był wybitnym niemieckim artystą rzeźbiarzem, malarzem i teoretykiem sztuki. Trzeba przyznać, że jego sztuka dla wielu nawet dziś jest niezrozumiała.

W życiu dorosłym obracał się w środowisku awangardy artystycznej Berlina, Monachium i Paryża, w tym m.in. blisko twórców kubizmu – Pabla Picassa i Georges’a Braque’a. Był urodzonym w Słupsku niemieckim Żydem. To pochodzenie miało znaczący wpływ na jego tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym na Majdanku, w którym naziści zamordowali go natychmiast po transporcie.

Dom w Słupsku, w którym mieszkał razem z rodzicami, nie jest domem jego narodzin, jak się powszechnie sądzi. Ten mieścił się u zbiegu ulicy Tuwima i placu Dąbrowskiego. Rozebrano go w latach siedemdziesiątych XX wieku. Tymczasem dziewięć lat temu ówczesny dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego – Mieczysław Jaroszewicz – wysunął pomysł, by w domu tym utworzyć Muzeum Miasta Słupska, ze szczególnym uwzględnieniem Freundlicha. Za kadencji prezydenta Macieja Kobylińskiego podjęto nawet starania w tym kierunku, ale sprawa ugrzęzła ze względu na brak pieniędzy.

Nie tak dawno natomiast przeprowadzono termomodernizację zabytkowego budynku, a ze względu na ciekawą architektoniczną bryłę dodaje ulicy prestiżu. Niestety wnętrze skrywa kompletną ruinę. Miasto planuje teraz modernizację tego obiektu. W jego dolnej kondygnacji powstanie miejsce imprez społeczno-kulturalnych oraz niewielkie mieszkanie objęte opieką socjalną, mające doraźnie, w sytuacjach kryzysowych, służyć rodzinom z dziećmi. Natomiast wyższe kondygnacje, w tym strych, będą przeznaczone dla osób młodych rozpoczynających innowacyjną działalność gospodarczą, których nie stać na pokrycie kosztów związanych z wynajmem i wyposażeniem właściwego lokalu.

Sprawa utworzenia Muzeum Miasta Słupska pozostaje w gestii Muzeum Pomorza Środkowego, które otrzymało od marszałka województwa obiekty, które znacznie powiększą powierzchnię wystawienniczą, jaką dysponuje placówka. Tam właśnie, w starym spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów, ma powstać dział historii miasta Słupska.

(opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Rozebrać i gruz wywieżć na budowę Trzech Fal a działkę sprzedać dla develeopera który postawi na tym miejscu ładny budynek mieszkalny. Także przy Mickiewicza 60 poprawić ścianę kamienicy od strony Tuwima przylegającą do Rossmana. Jak ta ściana wygląda to obciach wizerunkowy całego Słupska! Wstyd i jeszcze raz wstyd Panie Prezydencie!