K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wygodniej dla rowerzystów

0

Będą duże ułatwienia dla rowerzystów ze Słupska. W najbliższym czasie miasto planuje kupić stojaki i boksy rowerowe, które pozwolą na bezpieczne pozostawienie i przechowanie jednośladu.

Od wiosny na rowerzystów czekają duże udogodnienia. Miasto planuje zainstalować kilkaset gniazd rowerowych i specjalne boksy do przechowywania jednośladów. Decyzję, gdzie stojaki zostaną docelowe umieszczone, urzędnicy podejmą po konsultacji z mieszkańcami, którzy już teraz mogą zgłaszać swoje propozycje.

W tym roku na ulicach miasta pojawi się około 700 stojaków rowerowych bezpiecznej konstrukcji, zbudowanych ze stali nierdzewnej, do których będzie można przypiąć całą ramę, a nie tylko koło, jak zazwyczaj.

Dodatkowo w bieżącym roku chcemy wprowadzić pilotażowo na terenie Słupska pierwsze boksy rowerowe. To duża nowość na Pomorzu Środkowym. Na świecie rzecz znana, stosowana, u nas w Polsce natomiast dopiero zaczyna raczkować – mówi Robert Linkiewicz, dyrektor Wydziału Polityki Transportowej w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

Boksy to małe, indywidualne garaże, które pomieszczą do dwóch rowerów. Aby z nich korzystać, będzie trzeba podpisać z miastem umowę i wnieść małą opłatę za użytkowanie. Boksy dają możliwość bezpiecznego zostawienia roweru na zewnątrz, bez konieczności wnoszenia pojazdu do budynku. To spore ułatwienie dla użytkowników jednośladów.

Osoby, które mają rowery, a mieszkają w blokach czy kamienicach, wiedzą, jakim problemem jest codziennie wyciągać je z piwnicy, balkonu, klatki schodowej czy mieszkania. Tymczasem takie boksy umożliwiają pod blokami postawienie zintegrowanych ze sobą małych pomieszczeń, do których każdy indywidualnie będzie mógł ubiegać się o kluczyk i przechowywać w nich swój rower. Są to nieduże konstrukcje, zazwyczaj wykonane ze stali ocynkowanej, malowanej, co może być pięknie zaaranżowane, obsadzone roślinnością, obłożone drewnem, aby nie wyglądały jak brzydkie kontenery, nie odstraszały w przestrzeni miejskiej – mówi dyrektor wydziału transportowego.

Wszystkie elementy małej infrastruktury rowerowej powinny być zainstalowane do połowy bieżącego roku. Koszt boków i stojaków zamknie się w kwocie 250 tysięcy złotych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.