K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kontrowersyjne przydziały?

3

Przez blisko siedem lat „burmistrz miasta Lęborka Witold Namyślak dokonał łącznie 340 przydziałów komunalnych lokali mieszkalnych niezgodnie z kolejnością określoną przepisami prawa” – to jedno ze stwierdzeń, które padło podczas konferencji radnego Macieja Szredera. Z tym nie zgadza się włodarz miasta, który sprawę widzi nieco inaczej.

Maciej Szreder przekazał dziennikarzom analizę zgodności z obowiązującym prawem przydziałów lokali mieszkalnych stanowiących własność miasta Lębork dokonywanych przez burmistrza w okresie ostatnich niespełna siedmiu lat. Radny Maciej Szreder – jak powiedział – od 12 lat prowadzi bezpłatne doradztwo prawne dla mieszkańców. Większość spraw ma charakter mieszkaniowy. Zgłaszający je lęborczanie twierdzą, że od lat są na liście, ale ich sytuacja mieszkaniowa się nie zmienia. Pozostają bez przydziału. Radny przed blisko rokiem zwrócił się do burmistrza z pytaniem w trybie informacji publicznej o to, ile mieszkań w czasie sprawowania mandatu burmistrza przydzielił, kto złożył wniosek, jaka jest liczba osób w rodzinie i kto otrzymał mieszkanie. W drugiej połowie maja otrzymał pierwsze materiały. Pierwsze informacje wynikające z analizy tych materiałów przekazał radny podczas sesji absolutoryjnej. Wtedy mowa była o około dwustu rodzinach pominiętych. Jego informacja została przyjęta jak wymysły.

Sporządzenie mieszkaniowej analizy zajęło radnemu kilka miesięcy. Dokument uwzględnia osoby ujęte w rejestrach A, C i D, czyli ubiegających się o przydział lokalu z czynszem regulowanym (A), osób eksmitowanych przez sąd (C) oraz ubiegających się o lokale socjalne (D). Od stycznia 2011 roku do października 2017 roku pominiętych w przydziałach było 430 rodzin. Natomiast 340 rodzin otrzymało lokale poza kolejnością. Radny wcześniej przypomniał, że uchwała rady miejskiej jest jednoznaczna – mieszkania przyznaje się według kolejności uzależnionej od daty złożenia wniosku. Przytoczył także wypowiedź burmistrza, który powoływał się na zapis w tej samej uchwale mówiący o możliwości przyznawania mieszkania w zgodzie z interesem gminy, a interes gminy musi być zgodny z racjonalnym gospodarowaniem zasobem mieszkaniowym. Radny zgodził się, że taki zapis jest, ale dotyczy on tylko rejestru B, który obejmuje wykwaterowania. Jego analiza nie obejmuje jednak tego rejestru. Według radnego, burmistrz spowodował niezgodny z prawem obrót lokalami mieszkaniowymi.

Podczas konferencji radny zwrócił również uwagę na stan lokali socjalnych, które nie zawsze nadają się do zamieszkania oraz społeczną kontrolę nad polityką mieszkaniową miasta, która w ostatnich latach nie funkcjonowała. Wyraził też chęć współpracy z burmistrzem Lęborka w zakresie tworzenia jasnego i sprawiedliwego lokalnego prawa w tej kwestii. Po spotkaniu z radnym Witold Namyślak został poproszony przez dziennikarzy o komentarz. Burmistrz nie chciał się odnieść do przykładów podawanych przez radnego Szredera. Przypomniał, że miasto realizuje kilka programów. Po pierwsze, buduje nowe mieszkania, w których zamieszkać może ktoś zwalniający stare mieszkanie. Po drugie, przydziela mieszkania socjalne, a te otrzymują osoby z wyrokiem eksmisyjnym. Natomiast jeśli chodzi o przydział mieszkań komunalnych, to w ostatnich latach miasto ich nie przydzielało.

Opracowanie sporządzone przez Macieja Szredera zostało przekazane organom ścigania. (opr. rkh)

Od redakcji: Szczegóły w materiale filmowym.

Dyskusja3 komentarze

  1. Miejmy nadzieje ze nasz burmistrz wkońcu sie opamieta i przestanie robic z osiedla sportowego i jego nowo wybidowanych mieszkan kolejnej dzielnicy ala ” stryja „. No ale czego sie noe robi dla wiernego elektoratu w myśl zasady jaki Pan taki jego elektorat?

    • czarno to widze, skoro nie opamietal sie przez tyle lat,a urzad traktuje jako prywatny folwark, ani on, ani ci, ktorzy siedza przy”korycie” bo im zwyczajnie jest super, a zwyklych ludzi maja gdzies…