K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpieczny autobus

0

Ferie zimowe to dla uczniów czas odpoczynku i wyjazdów. Policjanci jak co roku sprawdzą stan techniczny autokarów, którymi podróżują dzieci. Takie kontrole mogą być przeprowadzone na wniosek rodzica lub opiekuna.

Wraz z początkiem zimowego wypoczynku słupscy uczniowie ruszyli na wycieczki i kolonie. Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji przypominają, że podczas ferii nie można zapominać o bezpieczeństwie. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan teletechniczny pojazdów, które będą służyć podróżnym za środek lokomocji. Prośbę o przeprowadzenie kontroli zgłosić mogą np. organizatorzy wyjazdu lub opiekunowie. Wystarczy, że zrobią to z jednodniowym wyprzedzeniem, dzwoniąc do dyżurnego komendy lub pod numer alarmowy 112. Trzeba też pamiętać, że kontrola pojazdu, zwłaszcza autokaru, może trochę potrwać, dlatego lepiej umówić patrol policyjny wcześniej niż na wyznaczoną godzinę startu podróży.

Kontrole nie są obowiązkowe, ale skutkują tym, że przewoźnicy przykładają większą wagę do właściwego stanu technicznego posiadanego taboru. Z obserwacji słupskiej drogówki wynika, że z roku na rok pod tym względem jest coraz lepiej. Nadal jednak zdarzają się sytuacje, kiedy policjanci muszą zatrzymać dowody rejestracyjne pojazdów z powodu ich niewydolnego stanu technicznego.

Zdarzały się sytuacje, że autokary nie pojechały – mówi Lesław Kot z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Z reguły jest wtedy tak, że czeka się na następny pojazd, przez co start przedłuża się w czasie. Ale były też przypadki, że i kolejny autokar nie mógł dalej jechać, więc wycieczki przerywano.

Defekty w pojeździe funkcjonariusze znajdują wszędzie, ale przede wszystkim zwracają uwagę na te elementy, które stanowią o bezpieczeństwie. Badany jest więc w pierwszej kolejności układ jezdny, kierowniczy, rejestrowane są wszelkie wycieki z pojazdu. Jeśli takie występują, pojazd zostaje wyeliminowany z dalszej jazdy. Prawidłowo oznaczone i bezwzględnie sprawne muszą być także wyjścia ewakuacyjne.

Policjant kontrolujący autokar oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego może nałożyć dodatkowo mandat. Kara nie jest mała, bo może sięgać nawet 500 złotych.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.