K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Darmowe bilety odłożone

0

Nie będzie analizy społeczno-ekonomicznej, której celem miała być darmowa komunikacja miejska dla uczniów. Według rajców, prezydent powinien w tej sprawie przedstawić gotowy projekt uchwały poprzedzony analizą miejskich urzędników.

Klub Wyborczy Wyborców Roberta Biedronia chciał, aby od września słupscy uczniowie korzystali z transportu publicznego za darmo. Zanim jednak miałoby do tego dojść, przedstawiciele ugrupowania wnioskowali o przeprowadzenie analizy społeczno-ekonomicznej. Jej wyniki dałyby odpowiedź, czy samorząd jest finansowo gotowy do udźwignięcia proponowanego udogodnienia.

Jeżeli te analizy wykazałyby, że tak w rzeczywistości jest, nie widzę żadnych przeszkód, aby pojawiła się w tej sprawie inicjatywa całej rady, wszystkich klubów – mówił podczas sesji radny KWW Roberta Biedronia Andrzej Obecny.

Punktu widzenia Andrzeja Obecnego nie podzielili radni pozostałych klubów. Według nich uchwała jest zbyt ogólna i nie precyzuje żadnych działań zmierzających do jej wdrożenia. Zauważają też, że prezydent nie potrzebuje zgody radnych do rozpoczęcia badań rynkowych.

Gdyby to była konkretna propozycja, z wyliczeniem skutków finansowych, mielibyśmy o czym rozmawiać – mówi radny PiS Robert Kujawski. – Ale jeżeli jest to inicjatywa, żeby była i żeby się pochwalić, co chce się robić, to niestety nie może ona znaleźć poparcia.

Inni w inicjatywie prezydenckiego klubu widzieli grę pod publikę przed zbliżającymi się wyborami. O ewidentnej kampanii przedwyborczej w wykonaniu klubu KWW Roberta Biedronia i samego prezydenta alarmował radny SPO Jerzy Mazurek.

Koleżanki i koledzy, dajmy sobie trochę spokoju! Nie róbmy jeszcze tej kampanii. Albo umówmy się, że każdy zgłosi wniosek, który będzie kosztował do pięciu milionów złotych, a pan prezydent te pięć milionów znajdzie. Najpierw klub pana Biedronia, potem SPO, Platforma i PiS. Dżentelmeńsko się umawiamy, że każdy ma szansę. Proszę państwa, przecież nawet średnio inteligentny człowiek to rozumie! – z dezaprobatą oceniał projekt radny Mazurek.

Pomimo krytycznych głosów, Robert Biedroń próbował przekonać zebranych do zagłosowania za uchwałą.

Możemy tę uchwałę spłycać i sprowadzać do dyskusji politycznej. Dzisiaj wszystko, co przed wyborami, może być traktowane jako inicjatywa polityczna, ale trzeba pamiętać, iż projekt może doprowadzić do tego, że dzieci i młodzież szkolna będą miały w Słupsku, podobnie jak w innych miastach, darmową komunikację. Chciałbym prosić państwa, abyśmy odrzucili politykę – mówił prezydent Biedroń.

Radni dali prezydentowi wyraźnie do zrozumienia, że nie są przeciwni samej idei darmowej komunikacji. Oczekują jednak, iż pomysłodawcy podejdą do swojej inicjatywy poważnie i w przyszłości przedstawią konkretną uchwałę. Obecny projekt ze względu na nikłą wartość merytoryczną nie mógł znaleźć akceptacji rajców.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.