K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kryptonim „Smog”

0

Na terenie województwa pomorskiego policjanci przeprowadzili działania pod kryptonimem „Smog”. Funkcjonariusze kontrolowali przede wszystkim stan techniczny pojazdów. Zwracali szczególną uwagę na prawidłowe działanie silnika oraz układu wydechowego.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

W dniu dzisiejszym na terenie całego województwa pomorskiego prowadzone były działania pod kryptonimem „Smog”, ukierunkowane przede wszystkim na kontrolę pojazdów, które emitują zbyt dużo spalin.

Jeżeli policjanci mają jakiekolwiek podejrzenia, że auto może być niesprawne, to zatrzymują dowód rejestracyjny, a kierowca musi udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie pod okiem specjalistów, z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu samochód taki jest sprawdzany. Jeśli wszystko jest w porządku – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku – auto wraca na drogę, a kierowca otrzymuje z powrotem dowód rejestracyjny.

Policjanci ruchu drogowego oprócz kontroli pojazdów sprawdzają poprawność przewożonych ładunków oraz dokumentacji wymaganej szczególnie w przypadku przewozu niebezpiecznych materiałów. Badana jest także trzeźwość kierowców oraz poprawność przewożenia dzieci.

Działania „Smog” mają również charakter edukacyjny. Funkcjonariusze przypominają kierującym, że smog, to nie tylko zasługa kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale też niesprawnych technicznie pojazdów.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.