K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Magia fotografii

0

Kto kiedyś robił zdjęcia tradycyjnym aparatem analogowym, miał świadomość każdej filmowej klatki. Teraz aparaty cyfrowe oddaliły nieco magię fotografowania, jednak wciąż nie brakuje chętnych, aby nauczyć się kadrowania i kompozycji zdjęć.

Czy fotografia jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistości, jak wykonać dobre zdjęcie i co składa się na sztukę kadrowania – to zadania, z którymi w teorii i praktyce mierzą się uczestnicy warsztatów w Słupskim Ośrodku Kultury. Spotkaliśmy ich z aparatami fotograficznymi w centrum miasta, kiedy poszukiwali dla siebie inspiracji twórczych. W pewnym sensie fotografia jest tym, co w dwuwymiarze obrazu dodają zmysły osoby naciskającej spust migawki. Kadrowanie, które jest środkiem artystycznego wyrazu, pozwala autorowi wyposażyć obraz w to, czego sam doświadcza podczas obserwacji – smak, zapach, wrażenia z dotyku, ruch. Młodzież skupiała się na szczegółach w krajobrazie ulicy i dalekich perspektywach, które oddawały geometrię architektury. I wciąż się uczyła.

Gosia Grochowska, uczestniczka warsztatów fotograficznych, przyznała, że fotografowanie sprawia jej coraz większą przyjemność. Co ją pociąga w tej sztuce? To, że mogę sfotografować rzeczy, które naprawdę mnie się podobają, które są przepiękne, a nie wszyscy mogą je zobaczyć.

Młodzi adepci sztuki fotografowania, zanim trafili do Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej Słupskiego Ośrodka Kultury, mieli już za sobą pierwsze samodzielne próby tworzenia artystycznych zdjęć.

Już wcześniej miałem taki bardziej amatorski aparat – mówi Czarek Suwała, uczestnik warsztatów fotograficznych. – Zrobiłem nim bardzo dużo zdjęć, ale z czasem zachciało się lepszego sprzętu i dostałem od dziadka lustrzankę. Sprawdza się, jest bardzo dobra. Co decyduje o dobrym zdjęciu? Na pewno kompozycja, światło i dobry moment.

Czym jednak jest ten dobry moment, zależy indywidualnie od wrażliwości każdego z fotografujących. Na pewno potrzeba znajomości warsztatu pracy, ale i umiejętności dużo bardziej wyrafinowanych, bo to artysta tworzy sztukę, nie aparat. Jaka jest więc tajemnica dobrego zdjęcia?

Trzeba mieć oko i myśleć, patrzeć, wyszukiwać coś, co jest interesujące, co byśmy chcieli przekazać innym na naszej fotografii – mówi Jadwiga Girsa-Zimny, instruktor Słupskiego Ośrodka Kultury. – Dobre oko to znaczy wydobywać na co dzień to, czego my wszyscy chyba nie widzimy, a jest ciekawe, warte przekazania, sfotografowania.

Tak więc w sztuce fotografowania ważny jest aparat, choć tak naprawdę nie on decyduje o wartości zdjęcia. Zawsze trzeba przede wszystkim myśleć, mieć czas na refleksję, zanim naciśnie się spust migawki – podkreśla prowadząca zajęcia. O wartości fotografii stanowią kompozycja, światło, cień, kolory, głębia ostrości i barwa.

Tych, którzy chcą się dowiedzieć, jakie jest właściwe ustawienie parametrów aparatu fotograficznego i co decyduje o jakości fotografii Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia nie tylko podczas ferii zimowych, ale i w całym roku szkolnym.

(jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.