K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szkolne kiszonki

0

Nietypowym hobby mogą pochwalić się uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku. Po lekcjach czas spędzają na wspólnym kiszeniu warzyw i owoców. Przygotowali już kilkadziesiąt słoików pysznych przetworów.

Od kilku miesięcy w Zespole Szkół Informatycznych prężnie działa grupa fascynatów kiszonek. W szklanych słoikach wekują wszelkie rodzaje warzyw i owoców. Oprócz zdobywania doświadczenia kulinarnego, to także sposób na zachowanie tradycji unikalnego przechowywania żywności, nieznanego poza Polską w Europie. Inicjatorem oryginalnego – jak na szkołę – pomysłu był jeden z jej nauczycieli.

Chyba chodziło o to, żeby to nie było tak do końca związane tematycznie z ich nauką – mówi Marcin Kisielewski, nauczyciel w ZSI. – Chociaż, jeżeli przytpatrzyć się procesowi kiszenia, to mamy tam i chemię, i fizykę, i zdrowie… Mam takie hobby. Kiszę wszystko. Pokazywałem to w zeszłym roku dzieciom, a w tym roku spróbowaliśmy w szkole. Odzew był, więc sppotykamy się czasami i kisimy.

Wszystkie produkty spożywcze wykorzystywane w procesie kiszenia kupowane są przez samych uczniów. Dotychczas udało im przygotować kilkadziesiąt weków według różnych receptur. Szkolna grupa kisicieli inspiracji szuka we wszystkich kuchniach świata. Do ich słoików trafia dosłownie wszystko. Od marchwi, buraków czy rzodkiewki po orientalne nashi i kaki.

Anna i Michał, szkolni pasjonaci kiszonek podkreślają, że ich krąg wciąż się rozrasta. Jak tylko ktoś ma czas , to przychodzi i robi kiszonki. Tym hobby zaraził ich nauczyciel i okazało się to bardzo ciekawą odskocznią od szkolnej codzienności.

Kiszenie owoców i warzyw, to również świetny sposób na promocję zdrowej żywności. Zawsze podczas szkolnych imprez członkowie grupy mają stoisko i rozdają zrobione przez siebie przetwory. Już teraz w zajęciach kółka udział bierze kilkunastu uczniów, a zainteresowanych tematem ciągłe przybywa. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.